REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Jak się chroni środowisko w Szwajcarii. Niektóre rozwiązania możemy wprowadzić w Polsce

  • Autor: PAP
  • 14 lis 2022 15:37
Jak się chroni środowisko w Szwajcarii. Niektóre rozwiązania możemy wprowadzić w Polsce
fot. Unsplash

Na Politechnice Gdańskiej otwarto wystawę "Cleantech – technologia dla zielonej przyszłości". Prezentowane są na niej rozwiązania szwajcarskich naukowców i przedsiębiorców w dziedzinie czystych technologii.

REKLAMA

  • Na Politechnice Gdańskiej zobaczymy wystawę "Cleantech – technologia dla zielonej przyszłości".
  • Na wystawie prezentowane są rozwiązania szwajcarskich naukowców i przedsiębiorców w dziedzinie czystych technologii.
  • W budynku gdańskiej uczelni technicznej wystawa będzie dostępna do 30 listopada.

"W Szwajcarii wierzymy, że technologia może odegrać olbrzymią rolę w transformacji energetycznej i umożliwić pozyskiwanie czystej energii, neutralnej dla środowiska" - powiedział w trakcie otwarcia wystawy na Politechnice Gdańskiej ambasador Szwajcarii w Polsce Fabrice Filliez.

Wskazał również, że kluczową rolę odgrywa też edukacja w wymiarze społecznym, która pomaga zrozumieć ludziom potrzebę zmian tak, żeby mogli się do nich swobodnie adaptować.

W trakcie otwarcia mobilnej wystawy "Cleantech - technologia dla zielonej przyszłości" w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej, rektor uczelni prof. Krzysztof Wilde podkreślił, że działania na rzecz ochrony środowiska zarówno w aspekcie dydaktycznym, jak również badawczym, to jeden z priorytetów Politechniki Gdańskiej.

"Od wielu lat stawiamy na walkę ze zmianami klimatycznymi i innymi wyzwaniami cywilizacyjnymi z tego obszaru" - zapewnił.

Dodał, że PG jest dla lokalnych władz oraz biznesu i przemysłu sprawnie zarządzanym zapleczem naukowo-badawczym, ukierunkowanym na potrzeby ekologicznego rozwoju miast w aspekcie budowlanym, przemysłowym i transportowym.

"Wierzymy przy tym, że niektóre rozwiązania ze Szwajcarii, zaprezentowane na wystawie, można wprowadzić również w naszym kraju, w czym oczywiście moglibyśmy pomóc" - zauważył rektor Wilde.

Na kilkunastu planszach ustawionych w budynku gdańskiej uczelni zostały zaprezentowane technologiczne rozwiązania z dziedziny gospodarki wodnej, rolnictwa, elektromobilności, recyklingu i energetyki.

Ambasador Szwajcarii w Polsce Fabrice Filliez podkreślił, że dzięki edukacji akademickiej i talentom młodych naukowców, otwartych na potrzeby środowiska naturalnego, technologia może wchodzić na kolejne poziomy i służyć środowisku oraz ekologii.

Wystawa wcześniej była prezentowana m.in. na Politechniki Warszawskiej czy SGH. W budynku gdańskiej uczelni technicznej będzie dostępna do 30 listopada.

Po otwarciu wystawy, na Politechnice Gdańskiej zorganizowano debatę poświęconą technologią energetycznym "Energia, ale jaka?

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie