×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

JEMS Architekci w Czechach

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 lip 2018 14:37
  • Aktualizacja: 06 lip 2018 14:41
JEMS Architekci w Czechach
Fot. Jan Damięcki JEMS

W Galerii Architektury w Brnie otwarto wystawę Mezi/Amid przygotowaną przez pracownię JEMS Architekci. W ramach wernisażu odbyło się spotkanie z Marcinem Sadowskim oraz Maciejem Rydzem.

REKLAMA

„Mezi”, czyli „wśród” bądź „między”. Tytuł wystawy oddaje charakter przedsięwzięć JEMS Architekci, które zawsze oscylują pomiędzy szacunkiem dla kontekstu a próbami dostrzeżenia wewnętrznego, samodzielnego potencjału architektury. Na wystawie można obejrzeć szkice, zdjęcia i makiety budynków zbudowanych w ostatnich latach oraz wybrane projekty, które nie zostały zrealizowane. Są to głównie budynki użyteczności publicznej o zróżnicowanych kontekstach kulturowych i społecznych. Wśród zaprezentowanych realizacji znalazły się: projekt rozbudowy ASP w Warszawie, projekt rozbudowy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, Hala Koszyki, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, biurowce P4 oraz Apartamenty Wilanowska.

-  Nasze budynki wychodzą z tła i zwykle same stają się tłem. Nie oznacza to poszukiwania wyłącznie "neutralnej" architektury zdominowanej przez kontekst. Skupiamy się na tym, aby niezależnie od poziomu ekspresji realizowanego przez nasze projekty, tworzyć je w zgodzie z kontinuum kulturowym. Od lat pracujemy nad kilkoma tematami, motywami architektonicznymi – modyfikowanymi, opracowywanymi, objawiającymi się w projektach o różnych skalach, budżetach i zastosowaniach. Są one wystarczająco uniwersalne, by dać możliwość zastanowienia się nad architekturą jako taką – nad jej potencjałem tworzenia miejsc, które nadają znaczenie ludzkim wysiłkom. Skupiamy się na materialnej strukturze budynku, a nie na szczegółach, które staramy się wywnioskować z idei całości. Te tropy można zaobserwować w pokazanych na wystawie szkicach, oddających ogólny obraz naszych intencji - mówi o wystawie Maciej Miłobędzki, współzałożyciel JEMS Architekci.

W wernisażu wystawy wzięli udział Marcin Sadowski, Maciej Rydz, Jan Damięcki oraz Maciej Sidorowicz z pracowni JEMS Architekci, uzupełniając ją prezentacją i rozmową z odwiedzającymi. Wystawę można oglądać do 22 lipca w ramach festiwalu Archikultura, organizowanego przez czeski Kabinet Architektury.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie