REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Jest plan rewitalizacji atrakcji turystycznej koło Gryfina

  • Autor: PAP
  • 24 lis 2021 16:48
Jest plan rewitalizacji atrakcji turystycznej koło Gryfina
Plan rewitalizacji Krzywego Lasu zakłada m.in. utworzenie dwóch powierzchni. Na jednej posadzone zostaną sadzonki otrzymane z nasion drzew tworzących Krzywy Las. Na drugiej powierzchni sadzonki sosen będą mechanicznie deformowane. fot. Shutterstock

Nadleśnictwo Gryfino posadzi nowy Krzywy Las. Drzewa z charakterystycznie wygiętym i skręconym pniem są atrakcją regionu i przyciągają turystów.

REKLAMA

  • Nadleśnictwo Gryfino posadzi nowy Krzywy Las. Obecny, czyli około stu zdeformowanych sosen, z powodu swojego wieku częściowo obumiera.
  • Plan rewitalizacji Krzywego Lasu zakłada m.in. utworzenie dwóch powierzchni. Na jednej posadzone zostaną sadzonki otrzymane z nasion drzew tworzących Krzywy Las. Dzięki temu będzie można obserwować, czy mają one tendencję do skrzywień pni. Na drugiej powierzchni sadzonki sosen będą mechanicznie deformowane.
  • Drzewa z charakterystycznie wygiętym i skręconym pniem są atrakcją regionu i przyciągają turystów.

"W ostatnim czasie zauważyliśmy, że nasz Krzywy Las, który jest atrakcją na miarę światową, starzeje się. Drzewa powoli zamierają. Jeszcze w latach 70. było tutaj 400 finezyjnie wygiętych sosen, obecnie zostało ich sto" - powiedział w środę nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfino Arkadiusz Paleń.

Krzywy Las znajduje się w Nowym Czarnowie, cztery kilometry od Gryfina. Na obszarze 0,5 ha rośnie blisko sto zdeformowanych sosen. Drzewa uznane zostały za pomnik przyrody i podlegają ochronie.

"Istnieje groźba, że w przyszłych latach obecny Krzywy Las zniknie, a na pewno jego powierzchnia jeszcze się zmniejszy. To naturalny proces, który zachodzi w przyrodzie. Sosna osiąga wiek około stu lat i żywot jej dobiega końca" - powiedział dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek.

Plan rewitalizacji Krzywego Lasu zakłada m.in. utworzenie dwóch powierzchni. Na jednej posadzone zostaną sadzonki otrzymane z nasion drzew tworzących Krzywy Las. Dzięki temu będzie można obserwować, czy mają one tendencję do skrzywień pni. Na drugiej powierzchni sadzonki sosen będą mechanicznie deformowane.

"Gdy te drzewka się przyjmą i zaczną rosnąć, to za kilka lat rozpoczniemy proces gięcia. Mamy zaplanowane trzy rodzaje technik. Będzie to polegało na tym, że będziemy powoli usuwać główny przewodnik i zostawiać jedną, najsilniejszą gałąź boczną - i ją wyginać" - powiedział zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino Daniel Pogorzelec.

Jak dodał, nie ma dokumentów, w jaki sposób mogło dojść do wykrzywienia. "Główne założenie jest takie, że krzywizny, które powstaną w przyszłym Krzywym Lesie, powstaną z gałęzi bocznych. Zakładamy, że tak powstawał nasz Krzywy Las" - powiedział Pogorzelec.

W ramach pierwszego etapu rewitalizacji posadzono 1100 sadzonek sosnowych, które zapoczątkowały założenie powierzchni przeznaczonej do późniejszych deformacji pni.

Powstanie Krzywego Lasu szacuje się na 1934 rok. Początkowo na powierzchni bliskiej 1600 m kw. rosło 400 zdeformowanych sosen.(PAP)

autorka: Małgorzata Miszczuk

misz/ pad/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie