×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jette Hopp z wizytą w Katowicach

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 21 mar 2018 10:01
Jette Hopp z wizytą w Katowicach
fot. mat. pras.

22 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się wykład Jette Hopp'a, architekta z cenionej na całym świecie pracowni Snøhetta. Będzie to kolejny wykład z cyklu Mistrzowie Architektury.

REKLAMA

Snøhetta to działająca globalnie pracownia architektoniczna z siedzibą w Oslo, której znakiem rozpoznawczym jest niezwykła świadomość związku architektury z krajobrazem. Historia pracowni zaczyna się w 1989 roku, kiedy to piątka młodych architektów zwyciężyła w konkursie na zaprojektowanie Biblioteki Aleksandryjskiej w Egipcie. Obiekt nawiązujący do obecnej w tym kraju multi-kulturowości, stanowi dziś jedną z najważniejszych na świecie realizacji XX-go wieku. Ponad dekadę później, Snøhetta odniosła swój największy jak do tej pory sukces, wygrywając międzynarodowy konkurs na gmach opery w Oslo. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 2008 roku, a rok później realizacja została uznana za najlepszy budynek w Europie, zdobywając Nagrodę im. Mies’a van der Rohe 2009. To prestiżowe wyróżnienie ugruntowało pozycję Snøhetty jako jednej z najbardziej uznanych pracowni architektonicznych i urbanistycznych na świecie. Dzisiaj, Snøhetta ma siedziby w 6 różnych krajach (między innymi w Innsbrucku, Sztokholmie czy Adelajdzie), zatrudniając ponad 180 architektów 30 różnych narodowości.

Jette Hopp jest w zespole Snøhetty od niemal 15-lat, prowadząc zarówno międzynarodowe jak i norweskie projekty pracowni. To pod jej kierownictwem przeprowadzona została renowacja elektrowni Kjørbo pod Oslo, będąca pierwszym na świecie przykładem odnowy budynku w sposób po której budynek uzyskał dodatni bilans energetyczny. Inne realizacje zespołu Jette Hopp to między innymi Centrum Kultury Światowej Króla Abdulaziza w Dharhan w Arabii Saudyjskiej, czy centrum hotelowe Big Blue w chorwackim Hvar.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie