Już po raz 27 w Polsce odbyło się wielkie sprzątanie. W tym roku pod hasłem rezygnacji z plastikuPropertyDesign.pl - 01-10-2020 14:00


W trzeci weekend września tradycyjnie już odbyła się akcja Sprzątanie świata-Polska. Tegoroczne wielkie sprzątanie odbyło się pod hasłem "Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję".

18, 19 i 20 września 2020, czyli tradycyjnie w trzeci weekend września, Fundacja Nasza Ziemia wyruszyła na akcje terenowe do Warszawy, Wrocławia i Poznania, by nie tylko sprzątać, ale również po raz 27 koordynować największą akcję ekologiczną Sprzątanie świata-Polska. Hasło tegorocznej Akcji: Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję. graficznie zamknął, w jak zawsze znakomity plakat, Andrzej Pągowski, który od 25 lat wspiera Fundację Nasza Ziemia jako ambasador i darczyńca.

Zespół Fundacji Nasza Ziemia podczas finałowych akcji terenowych zebrał ponad tonę (1025kg)! odpadów porzuconych na warszawskich brzegach Wisły, we wrocławskim Lasku Pilczyckim, czy na dnie Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu. 27 Akcja rozpoczęła się w tym roku już w maju, w formie PreStartu, dzięki naszemu wieloletniemu Partnerowi, firmie Procter and Gamble. 

18 września. Dzień Pierwszy Finału

Jak co roku, tak i tym razem, w pierwszym dniu finału Akcji Sprzątanie świata-Polska, w Warszawie, pod wodzą JE Ambasadora Australii Mr Lloyda Brodricka, wraz z przedstawicielami 23 Ambasad, posprzątano brzegi Wisły. Efektem akcji terenowej było ponad pół tony (525 kg) śmieci. Nad brzegami stołecznej rzeki królują butelki szklane i plastikowe, jednorazowe grille, opakowania po chipsach. Wolontariusze wyłowili nawet zatopioną hulajnogę.

19 września. Dzień Drugi Finału

Drugiego dnia Finału Fundacja Nasza Ziemia posprzątała Lasek Pilczycki we Wrocławiu. Wspólnie z Wiceprezydentem Wrocławia Adamem Zawadą, Stowarzyszeniem EKO-UNIA, Stowarzyszeniem Akcja Miasto, mieszkańcami dzielnicy Pilczyce i Maślice oraz pracownikami z rodzinami reprezentującymi firmę Kaufland, zebrano ponad 440 kg śmieci. Podczas wydarzenia miała miejsce również interwencja w sprawie podejrzenia znalezienia niewybuchu z czasu II Wojny Światowej. Każda wspólna akcja zaczyna się od szkolenia i omówienia panujących rygorów sanitarnych i zasad bezpiecznego sprzątania.

20 września. Trzeci Dzień Finału

Od samego początku, czyli od 1994 roku, trzeci dzień Akcji był przede wszystkim podziękowaniem uczestnikom, którzy zarejestrowali się w Akcji i wspólnie z Fundacją posprzątali swój kawałek Polski. Pandemia Covid 19 uniemożliwiła realizację pierwotnych planów, czyli koncertu na zakończenie 27 edycji Akcji. 

W trzecim dniu Finału przedstawiciele Funacji zanurkowali pod powierzchnię Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu, skąd wraz z 20 nurkami zaproszonymi przez Magazyn Perfect Diver wyciągnęli w niecałą godzinę przy bardzo ograniczonej widoczności 65 kg śmieci. Buty, okulary słoneczne, akcesoria plażowe towarzyszyły tradycyjnym odpadom takim jak szklane i plastikowe butelki czy opona samochodowa. Nie brakowało także intencjonalnych odpadów jak zabetonowane plastikowe doniczki, stanowiące niefrasobliwe działanie człowieka. 

W roku 2020 szczególną uwaga poświęcona była plastikowi, czyli odpadom z tworzyw sztucznych. Jak pokazują badania, Polak na co dzień zużywa duże ilości produktów wytworzonych z tego surowca: jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki… to tylko wierzchołek góry lodowej.

Podczas Akcji uczestnicy byli zachęcani do rezygnacji z popularnej foliówki, Fundacja wręczała uczestnikom woreczki na warzywa i owoce, które uszyte zostały z już niepotrzebnych materiałów reklamowych flag czy winderów Fundacji.