Już wkrótce premiera aplikacji „Śladami Fibigerów” w KaliszuPAP - 09-09-2021 13:15


Miejska Biblioteka Publiczna zaplanowała na 17 września premierę aplikacji „Śladami Fibigerów”. Z uczestnikami gry spotka się Elwira Fibiger – córka ostatniego właściciela Fabryki Fortepianów i Pianin – powiedział w czwartek PAP dyrektor MBP im. Adama Asnyka w Kaliszu Robert Kuciński.

Podkreślił, że dzięki grze każdy będzie mógł poznać historię jednej z najsłynniejszych rodzin w Kaliszu oraz dzieje Fabryki Fortepianów i Pianin "Calisia".

Bazą gry jest - jak wyjaśnił Kuciński - wspomnieniowa książka Elwiry Fibiger "Dusza zaklęta w fortepianie". "Bohaterem scenariusza jest młody kaliszanin, którego uwagę przykuwa zdjęcie tajemniczego klucza. Szukając drzwi czy szafki, do której klucz z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem pasuje, przemierza ulice Kalisza" - powiedział.

Premierową rozgrywkę z udziałem młodzieży z kaliskich szkół oraz wszystkich chętnych zaplanowano na 17 września - w samo południe nastąpi start spod siedziby biblioteki przy ul. Łaziennej 6.

Uczestnicy odbędą pięciokilometrowy spacer ulicami miasta, podczas którego - odpowiadając na pytania z aplikacji - poznają historię rodziny Fibigerów.

"Staraliśmy się wypełnić aplikację maksymalną ilością najważniejszych zdarzeń i najciekawszych szczegółów. Gracz skanuje kod QR, by wysłuchać opowieści Elwiry bądź Judyty Fibiger" - powiedziała kierownik działu zbiorów specjalnych MBP Monika Sobczak-Waliś.

Aplikacja - jak wyjaśniła Alicja Krawczyńska z wrocławskiej firmy Good - ma dwa warianty. Można z nią odbyć spacer po Kaliszu bądź wybrać wersję bez GPS i zostać w domu.

"To wspaniała zabawa i jednocześnie znakomite narzędzie edukacyjne, które przygotowaliśmy wraz z kaliską biblioteką. Bibliotekarze mogą organizować kolejne turnieje terenowe, ale także namówić nauczycieli na realizację podczas lekcji tak zwanej ścieżki regionalnej" - powiedziała.

Inicjatywa została wsparta przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu "Partnerstwo dla książki", koordynowanego przez Instytut Książki, a także - w ramach Roku Fibigerów - przez Miasto Kalisz.

Aby uczcić rodzinę Fibigerów kaliscy radni ustanowili rok 2020 Rokiem Fibigerów. Jednak z powodu pandemii większość zaplanowanych wydarzeń przesunięto na 2021 r.

Fibigerowie przybyli do Kalisza w latach 40. XIX wieku, prawdopodobnie z Austrii. Głową rodziny był Carl Gottlob, stolarz umiejący budować instrumenty klawiszowe. Zdolności po ojcu przejął syn, Arnold Fibiger I, który urodził się w Kaliszu w 1847 r. W 1898 r. Arnold Fibiger I przeniósł swoją wytwórnię na ul. Szewską (dzisiejsza ul. Chopina). Przedsiębiorstwo prowadzili kolejni członkowie rodziny: Gustaw Fibiger II (syn Arnolda) i jego syn Arnold Fibiger III, który był ostatnim właścicielem Fabryki Fortepianów i Pianin "Arnold Fibiger". Po upaństwowieniu w 1947 r. zakład przyjął nazwę Fabryka Fortepianów i Pianin "Calisia".

Choć Fibigerowie mieli korzenie austriacko-niemieckie to - jak podkreślono w przyjętej przez radnych uchwale - "na stałe wrośli w Polskę i Kalisz".

"Byli prawdziwymi patriotami. Gustaw Arnold Fibiger III, ostatni z właścicieli fabryki, był żołnierzem 25 Pułku Artylerii w Kaliszu. Brał udział w walkach pod Łęczycą, Kutnem, Młodzieszynem. W bitwie nad Bzurą został ranny w głowę. Po dostaniu się do niewoli przeszedł obóz jeniecki w Woldenbergu, gdzie mimo wielu prób skłonienia go do podpisania volkslisty odmówił, skazując się tym samym na szykany. W styczniu 1945 roku Gustaw III stracił siostrę Elwirę, bestialsko zamordowaną przez hitlerowców w grupie 56 osób w lesie skarszewskim, za działalność w ruchu oporu, a cztery dni później zginęła ich matka Wanda Fibiger" - przypomina uchwała.

Gustaw Arnold Fibiger III w uznaniu zasług na polach walki otrzymał Krzyż Walecznych. Po wojnie, mimo nacjonalizacji fabryki, pracował w niej do emerytury. Dzięki niemu w 1950 r. "Calisia" wyprodukowała 136 pianin, by rok później podwoić tę liczbę. Z 269 pianin wykonanych w 1951 roku 150 trafiło na eksport do Szwecji, Finlandii i Norwegii.

W 1953 r. Gustaw Fibiger III rozpoczął pracę nad konstrukcją nowego modelu wielkiego fortepianu koncertowego M-280, za który został odznaczony w 1956 r. Złotym Krzyżem Zasługi przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.

W Kaliszu działa kilkadziesiąt firm zajmujących się renowacją, budową, konstruowaniem fortepianów i pianin, znanych, cenionych w świecie. Nadal funkcjonuje Technikum Budowy Fortepianów im. Gustawa Arnolda Fibigera obecnie w ramach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.

To jedyna szkoła w Polsce, a zarazem jedna z, trzech, jakie istnieją na świecie, przygotowująca profesjonalnych stroicieli i korektorów instrumentów klawiszowych.

W Kaliszu są dwa oryginalne fortepiany Arnold Fibiger. Inne modele fortepianów i pianin można obejrzeć w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku k. Kalisza.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ pat/