REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Kalisz promuje zielone dachy i elewacje. Zwalnia ich właścicieli z podatku

  • Autor: PAP
  • 29 paź 2021 12:46
Kalisz promuje zielone dachy i elewacje. Zwalnia ich właścicieli z podatku
Prezydent miasta Krystian Kinastowski liczy, że zwolnienie od podatku zachęci kaliszan do zazieleniania elewacji i dachów. fot. Shutterstock

Od przyszłego roku mieszkańcy Kalisza, którzy są właścicielami nieruchomości z zielonymi ścianami i dachami będą zwolnieni z płacenia podatku od nieruchomości. Nowe prawo dotyczy jednak tylko budynków mieszkalnych.

REKLAMA

  • Mieszkańcy Kalisza, którzy posadzili na dachu rośliny, posiadają co najmniej jedną ścianę budynku porośniętą pnączami lub utworzyli instalację z ogrodem wertykalnym zostaną zwolnieni z podatku od nieruchomości.
  • Zwolnienie dotyczy wyłącznie budynków mieszkalnych, które nie służą wykonywaniu działalności gospodarczej.
  • Nowe prawo miejscowe będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Zdaniem władz miasta zielone ściany i dachy to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia.

"Pokryte zielenią elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Regulują temperaturę wewnątrz budynków, pochłaniają nadmiar wilgoci i wyciszają hałas. Podnoszą też estetykę naszego miasta" - powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Przeczytaj także >> Sposób na zieleń w mieście: wertykalne ogrody na fasadach budynków

Włodarz miasta liczy, że zwolnienie od podatku zachęci kaliszan do zazieleniania elewacji i dachów.

Zwolnienie dotyczy wyłącznie budynków mieszkalnych, które nie służą wykonywaniu działalności gospodarczej a warunkiem jego uzyskania jest brak zaległości z tytułu podatków i innych należności publicznoprawnych oraz opłat z tytułu użytkowania wieczystego.

Wymogi dotyczą też rodzaju roślin, wykorzystywanych do zazieleniania domów. Zasadzone na dachu rośliny muszą być wieloletnie, zapewniając wielosezonową wegetację; co najmniej jedna ścianę budynku musi być porośnięta pnączami, których korzenie znajdują się w ziemi.

Prawo miejscowe zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.(PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

bak/ drag/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie