×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

"Kochała i rozumiała sztukę". Odeszła Zofia Gołubiew

  • Autor: PAP
  • 09 mar 2022 15:53
fot. shutterstock

Z żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Zofii Gołubiew, wieloletniej dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Kochała i rozumiała sztukę. Konsekwentnie broniła zakupu przez polskie państwo bezcennej kolekcji Czartoryskich - napisał na Twitterze wicepremier Piotr Gliński.

REKLAMA

Rodzinie i Bliskim składam wyrazy współczucia" - zakończył swój wpis minister kultury i dziedzictwa narodowego.O śmierci Zofii Gołubiew - historyk sztuki i byłej wieloletniej dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) - poinformowało w środę w mediach społecznościowych MNK.

Zofia Gołubiew (ur. 20 kwietnia 1942 r. w Krakowie) była dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie w latach 2000-15, po czym przeszła na emeryturę. W placówce tej pracowała 41 lat - od 1974 r. Od 1996 r. była jego wicedyrektorem do spraw naukowych. Z wykształcenia była historykiem sztuki, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Za jej dyrekcji w MNK wyremontowano wiele oddziałów i otwarto nowe, jak Europeum i udostępnione ponownie po ponad 70 latach Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego. Urządzono nowe galerie i ogłoszony został międzynarodowy konkurs na modernizację gmachu głównego.

Była autorką lub współautorką głośnych wystaw: Siemiradzkiego, Grottgera, Kantora, Matejki, Wróblewskiego, Lebensteina.

Od 2001 roku Zofia Gołubiew była członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, uczestniczyła także w Radzie do Spraw Muzeów działającej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Została uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in.: Złotym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis", Krzyżem Małopolski, "Honoris Gratia", Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie