Korea Płd. wykorzystuje rozwiązania inteligentnych miast do walki z koronawirusemPAP - 22-05-2020 16:13


Korea Południowa wykorzystuje system planowania miejskiego do walki z koronawirusem. Pozwala on na efektywną wymianę danych z kart kredytowych i telefonów komórkowych pomiędzy organami władz - donosi w piątek agencja Reutera.

Platforma EISS (Epidemic Investigation Support System) została oddana do użytku w końcu marca i jak pisze Reuters, efektywnie zniwelowała wszystkie przeszkody do sprawnego współdzielenia danych pomiędzy poszczególnymi organami władz w Korei Południowej. EISS został oparty na istniejącym w Korei systemie inteligentnych miast.

Pierwotne założenia sieci inteligentnych miast miały pozwalać władzom na sprawne dzielenie się informacjami dotyczącymi miejskiego planowania, natężenia ruchu oraz wielkości populacji, a nawet zanieczyszczenia powietrza. Dane mogą być wymieniane w formacie arkuszy kalkulacyjnych Excel, a także w innych formatach.

Dane z kart kredytowych oraz informacje geolokalizacyjne z telefonów komórkowych są od lat wykorzystywane przez południowo-koreańskie instytucje ochrony zdrowia. Zanim wdrożono system elektronicznej wymiany danych, śledzenie kontaktów w czasie pandemii koronawirusa celem ograniczenia jego rozprzestrzeniania się zajmowało pracownikom służby zdrowia od dwóch do trzech dni - pisze Reuters. Wdrożenie systemu elektronicznego przyspieszyło czas przetwarzania tych danych do około godziny - twierdzą władze w Seulu.

Jednocześnie, działanie systemu wciąż opiera się na pracownikach, którzy muszą zatwierdzać przesyłanie danych do przetwarzania celem monitorowania rozprzestrzeniania się wirusa. W niektórych przypadkach ograniczenia związane z koniecznością gwarancji ochrony prywatności i danych osobowych natomiast wykluczają możliwość wykorzystywania metod elektronicznych i sprawiają, że służba zdrowia musi w swoich działaniach wciąż opierać się na metodach tradycyjnych.

Według źródeł Reutera, do systemu mogą być również wprowadzane dane medyczne i dotyczące podróży. Południowo-koreańskie ministerstwo zdrowia zapowiedziało, że rozważa użycie technologii Bluetooth i kodów QR do rejestrowania miejsc, w których przebywali obywatele celem usprawnienia procesu monitorowania kontaktów społecznych i możliwej transmisji zakażeń. (PAP)

mfr/ mam/