×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Koszenie trawników we Wrocławiu w "standardzie ekologicznym"

  • Autor: PAP
  • 29 kwi 2022 14:55
Koszenie trawników we Wrocławiu w "standardzie ekologicznym"
Zmiany klimatyczne wymusiły zmianę rytmu i częstotliwości koszenia trawników we Wrocławiu. fot. Shutterstock / Juergen Bauer Pictures

Ze względu na zmiany klimatyczne koszenie trawników we Wrocławiu jest mniej intensywne. "Nie zaprzestajemy koszenia, ale zmieniamy jego rytm, częstotliwość" - mówi dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju wrocławskiego magistratu.

REKLAMA

  • Zmiany klimatyczne wymusiły zmianę rytmu i częstotliwości koszenia trawników we Wrocławiu.
  • Wyższa trawa to korzyści dla środowiska oraz lepsza adaptacja miejskiej przestrzeni do zmian klimatu – przekonuje wrocławski magistrat.

Jak podkreślił w piątek rzecznik Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu Marek Szempliński, w stolicy Dolnego Śląska częstotliwość koszenia trawników zależy od warunków pogodowych, tempa wzrostu trawy oraz bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. "Koszeniu podlegają m.in. trawa w obrębie skrzyżowań, pasy zieleni przy ulicach, chodnikach i ciągach pieszo-rowerowych. Trawa w parkach i na zieleńcach koszona jest rzadziej" - wskazał Szempliński.

Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju wrocławskiego magistratu, podkreśliła, że koszenie trawników w mieście prowadzone jest w standardzie ekologicznym. "Wyższa trawa zatrzymuje wodę, obniża lokalnie temperaturę, tłumi hałas i zatrzymuje pyły. Nie zaprzestajemy koszenia, ale zmieniamy jego rytm, częstotliwość. Chcemy m.in., aby w mieście powstawało jak najwięcej łąk kwietnych oraz żeby trawa i kwiaty miały możliwość wysiania nasion. Wyższa trawa to wiele korzyści dla środowiska oraz lepsza adaptacja miejskiej przestrzeni do zmian klimatu" - tłumaczy Szymczak-Pomianowska.

Miejskie służby wskazują, że wąskie pasy zieleni wzdłuż jezdni koszone są w całości, a szersze odcinki podkaszane po obwodzie, tak, aby pozostał bujny środek. Całkowicie koszone mogą być też trawniki w obrębie dużych skrzyżowań oraz pasy wzdłuż chodników, dróg rowerowych, czy ciągów pieszo-rowerowych.

"Ograniczenie koszenia nie dotyczy wszystkich terenów. Pasy zieleni przyulicznej, czy miejsca skrzyżowań ulic, gdzie widoczność mogłaby być ograniczona przez wysoką trawę i zagrażałoby to bezpieczeństwu lub mogłoby utrudniać ruch, będą koszone regularnie. Trawie pozwolimy natomiast urosnąć w niektórych miejscach, np. w parkach, gdzie takie działanie jest wskazane" - powiedział Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

W parkach w całości koszone są polany rekreacyjne, tak, aby mieszkańcy mogli komfortowo z nich korzystać. Na pozostałych obszarach trawę przycina się częściowo, głównie wzdłuż ścieżek i chodników.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie