REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Krakowscy artyści oprowadzają po swoich pracowniach

  • Autor: PAP
  • 20 lis 2021 09:58
Krakowscy artyści oprowadzają po swoich pracowniach
Krakowscy artyści oprowadzają po swoich pracowniach w ramach akcji "Pracownie do wglądu". fot. Shutterstock

W ten weekend w Krakowie odbywa się pierwsza edycja akcji "Pracownie do wglądu". W ramach inicjatywy artyści oprowadzają po swoich pracowniach.

REKLAMA

  • Miejsca pracy krakowskich artystów można zwiedzać w ten weekend w ramach pierwszej edycji akcji "Pracownie do wglądu".
  • W sobotę i niedzielę zaplanowano dziesięć wizyt, podczas których gospodarze oprowadzą po pracowniach i opowiedzą o swojej pracy.
  • Program realizują fotografka Anna Stankiewicz i krytyczki i kuratorki Agnieszka Jankowska-Marzec i Martyna Nowicka.

Akcja jest kontynuacją projektu, który od kilku lat pokazuje miejsca pracy artystów przy pomocy wywiadów i zdjęć na stronie internetowej www.pracowniedowglądu.pl.

Jak poinformowała Anna Stankiewicz, naturalną konsekwencją tych działań jest właśnie weekend z "Pracowniami do wglądu". W jego trakcie miłośnicy sztuki mogą odwiedzić artystki i artystów w ich pracowniach oraz zwiedzić zachowane do dziś, wyjątkowe pracownie należące do nieżyjących już twórców.

Pracownie artystów - zaznaczyła współorganizatorka - to miejsca wyjątkowe, na co dzień niedostępne lub udostępniane tylko wąskiemu gronu przyjaciół, przestrzenie prywatne i często pełne dzieł sztuki zarówno tych gotowych do pokazania, jak i niedokończonych.

"Przyglądając się pracowniom krakowskich artystów, zwiedzający dowiedzą się, jak wyglądają ich procesy twórcze, ile może trwać praca nad obrazem czy rzeźbą, jakie rytuały wiążą się z pracą artystyczną" - wskazała Stankiewicz.

Według zapowiedzi w zwiedzaniu pracowni pomogą specjalnie przygotowane wprowadzenia, ale najważniejszym momentem będą spotkania z gospodarzami i gospodyniami, którzy będą opowiadać na pytania dotyczące swojej pracy.

Zwiedzanie rozpoczyna się od rodzinnej pracowni Marii i Jerzego Beresiów, nieżyjących już klasyków polskiej sztuki, a o fenomenie tego miejsca opowie córka artystów, malarka Bettina Bereś. Na trasie nie zabraknie też pracowni Tadeusza Kantora przy ulicy Siennej, miejsca będącego jednocześnie mieszkaniem artysty.

Uczestnicy odwiedzą także budynek Składu Solnego w Podgórzu, gdzie powitają ich pracujący w tym miejscu artyści Bogumił Książek, Cecylia Malik i Bartolomeo Koczenasz. W tej samej dzielnicy mieści się też pracownia-galeria Apteka, należąca do multidyscyplinarnego twórcy Alka Janickiego.

Drzwi do swoich atelier otworzą także krakowskie graficzki Anna Sadowska i Agnieszka Berezowska oraz Bartłomiej Chwilczyński. Z kolei Bogusław Bachorczyk zaproponuje zwiedzanie "Naszego ogródka" - pracowni na wolnym powietrzu w podworcu jednej z krakowskich kamienic.

Podczas weekendu będzie można też odwiedzić pracownie twórców młodego pokolenia: Martyny Borowieckiej-Mikuszewskiej i Grzegorza Siembidy.(PAP)

Autor: Rafał Grzyb

rgr/ joz/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie