REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kulturalny Lublin. Nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta

  • Autor: UM Łódź
  • 16 wrz 2021 10:46
Kulturalny Lublin. Nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta
Pracownie Kultury Dziesiąta: wizualizacja sali animacyjnej. Fot. UM Lublin
Kulturalny Lublin. Nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta
Kulturalny Lublin. Nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta
Kulturalny Lublin. Nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta
Kulturalny Lublin. Nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta
Kulturalny Lublin. Nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta

Nowa miejska placówka kultury – Pracownie Kultury Dziesiąta powstanie przy ul. Herberta 14. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie prac remontowo-adaptacyjnych w istniejącym pawilonie.

REKLAMA

– Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” rozszerza zasięg swojej działalności na kolejną, czwartą już dzielnicę Lublina. Nowa placówka wpisuje się w politykę kulturalną miasta zmierzającą do zapewnienia stacjonarnej oferty kulturalnej dla mieszkańców we wszystkich dzielnicach. Koncepcja architektoniczna planowanych pomieszczeń zakłada powstanie trzech tematycznych i funkcjonalnych pracowni, w których swoje pasje i zainteresowania będą mogli rozwijać mieszkańcy w każdym wieku. Z oferty zajęć w nowoczesnych pracowniach skorzystają zarówno dzieci, młodzież, jak też dorośli i seniorzy. Ważnym aspektem przy realizacji tego zadania będzie dostosowanie pomieszczeń dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Planowana inwestycja zakłada przebudowę oraz zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń mieszących się w wydzielonym lokalu, w którym pierwotnie znajdowała się apteka, zlokalizowanym w budynku handlowo-usługowym na Osiedlu im. L. Kruczkowskiego. Przebudowa dotyczy części pawilonu o pow. 227 m2, który zostanie przystosowany do pełnienia nowej funkcji domu kultury. Po przebudowie powstaną trzy pracownie: familijno-animacyjna, plastyczna i foto-video, a także szatnia, sanitariaty, pomieszczenie socjalne, pomieszczenie porządkowe, korytarz i wiatrołap z wejściem od strony ul. Herberta. W ramach przebudowy będą wymienione wszystkie instalacje: centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjne, wentylacji oraz elektryczne i teletechniczne.

Nowy układ 

W ramach przebudowy lokalu zostaną wydzielone pomieszczenia w nowym układzie ścian działowych, co wiąże się z wykonaniem wcześniejszych prac rozbiórkowych, skuciem posadzek i demontażem istniejących elementów zabudowy oraz wykonaniem nowych ścian w systemie zabudowy gipsowo-kartonowej, wylaniem nowych posadzek, położeniem parkietów, montażem drzwi i parapetów oraz wykonaniem łazienek.

Nowoczesne pracownie

Sala animacyjna o pow. 47 m2 w kolorystyce szaro-turkusowej usytuowana będzie w części wschodniej lokalu. Sala zostanie wyposażona w regały, fotele i pufy, stoliki pod laptopy oraz wokoło 100-calowy telewizor z projektorem podłogi interaktywnej. Nowy parapet z drewna dębowego będzie pełnił również funkcję siedziska dla około 10 osób.

Pracownia foto-video o pow. 55 m2 zaprojektowano jako pomieszczenie bez okien i doświetlenia naturalnego z uwagi na przeznaczenie do działań fotograficzno-filmowych. W pracowni zaprojektowano cykloramę w rozmiarach 531 cm x 350 cm, czyli zakrzywioną, białą ścianę używaną jako tło w sesjach fotograficznych lub produkcjach video, która właściwie oświetlona, daje wrażenie braku perspektywy za fotografowanym obiektem. Ze względu na charakter sali przewidziano montaż 7 tzw. floorboxów – kaset podłogowych do montażu gniazd elektrycznych i internetowych oraz sufitowego systemu do zawieszania tła i oświetlenia.

Pracownia zostanie wyposażona w sprzęt specjalistyczny jak: aparaty fotograficzne, obiektywy, lampy, nadajniki, statywy, projektor i gimbal. Pracownia plastyczna o pow. 45 m2, wydzielona od strony zachodniej lokalu, będzie stwarzać możliwość nabywania oraz poszerzania wiedzy i umiejętności w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki oraz rękodzieła. Na jednej ze ścian zostanie zamontowana listwa umożliwiająca powieszenie szklanych antyram z pracami uczestników zajęć w celach ekspozycji.

Projektowanie uniwersalne

Opracowana przez miasto koncepcja architektoniczno-budowlana opiera się na zasadzie projektowania uniwersalnego, zapewnia więc dostęp do instytucji bezpośrednio z poziomu terenu przed budynkiem. Wewnątrz zachowana będzie właściwa szerokość korytarzy i drzwi wejściowych, podłogi antypoślizgowe oraz dostęp do sanitariatów dla osoby na wózku, na zewnątrz zaś odpowiednia liczba i szerokość miejsc postojowych oraz obniżenie krawężników w ciągach pieszych.

Przebudowa lokalu przy ul. Herberta 14 na fillię DDK powinna zostać zrealizowana w ciągu czterech miesięcy od daty podpisania umowy z wyłonionym w przetargu Wykonawcą.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie