
W sobotę Leon Tarasiewicz będzie oprowadzał chętnych po wystawie swoich prac na Uniwersytecie w Białymstoku.
To retrospektywna wystawa prac, które wybierał sam artysta. Jak mówił Tarasewicz dziennikarzom podczas uroczystości, wystawa jest "specyficzna".
Można na niej zobaczyć m.in. obraz namalowany jako praca maturalna w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu (1977), czy jedną z prac dyplomowych na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1984). Prezentowana jest też ostatnia praca Tarasewicza, która została namalowana do Pawilonu Polskiego na Expo w Dubaju (2021).
Obrazy pochodzą z kolekcji prywatnych, ze zbiorów Galerii Arsenał, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Uniwersytet w Białymstoku zachęca, by przyjść w sobotę o godz. 17.00 na kuratorskie oprowadzania po wystawie, które poprowadzi sam artysta. "Sam artysta opowie więcej o swoich pracach, o inspiracjach i zabierze widzów w magiczny świat koloru, harmonii, symetrii, światła, natury" - zapowiada współorganizatorka wystawy Dorota Sawicka z Centrum Popularyzacji Nauki UwB.
Jak podaje uczelnia, sobotnie spotkanie to ostatnia szansa, by zobaczyć wystawę. Podkreśla, że warto tym bardziej, gdyż "Leon Tarasewicz nieczęsto prezentuje się w Białymstoku". Wystawa prezentowana jest na Wydziale Nauk o Edukacji UwB.
Prof. Leon Tarasewicz, urodził się w 1957 roku w Waliłach (Podlaskie), tutaj też mieszka. Jest profesorem sztuk plastycznych, zatrudnionym w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, której jest też absolwentem. Zadebiutował w 1984 roku wystawami indywidualnymi w Galerii Dziekanka i Galerii Foksal w Warszawie. Od tamtej pory brał udział w kilkuset wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w wielu zagranicznych oraz polskich kolekcjach sztuki.
Tarasewicz jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody im. Jana Cybisa, Nagrody Fundacji Nowosielskich oraz Paszportu "Polityki". Został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od 2009 roku jest też Honorowym Ambasadorem Województwa Podlaskiego, a także autorem logo regionu - pikselowego żubra.
Tarasewicz jest też zaangażowany w działalność społeczną, w szczególności na rzecz środowiska białoruskiego. Był radnym gminy Gródek, współpomysłodawcą i współorganizatorem Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza". Jest prezesem Fundacji "Villa Sokrates", która stawia sobie za cel pielęgnowanie i propagowanie myśli oraz idei płynących z twórczości Sokrata Janowicza, a także budowanie mostów pomiędzy przedstawicielami różnych narodów, kultur i religii.(PAP)
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Dyrektor Generalny Majkut Design
Projektant Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.