×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Leon Tarasiewicz oprowadzi chętnych po wystawie swoich prac

  • Autor: PAP
  • 29 lip 2022 17:00
  • Aktualizacja: 29 lip 2022 17:02
Leon Tarasiewicz oprowadzi chętnych po wystawie swoich prac
W sobotę Leon Tarasiewicz będzie oprowadzał chętnych po wystawie swoich prac na Uniwersytecie w Białymstoku. fot. Shutterstock

W sobotę Leon Tarasiewicz będzie oprowadzał chętnych po wystawie swoich prac na Uniwersytecie w Białymstoku.

REKLAMA

  • Artysta prof. Leon Tarasewicz oprowadzi w sobotę chętnych po wystawie swoich prac na Uniwersytecie w Białymstoku. 
  • Wystawa wybranych prac Tarasewicza została otwarta na Uniwersytecie w Białymstoku (UwB) pod koniec czerwca, gdy artysta odbierał tytuł doktora honoris causa tej uczelni.

To retrospektywna wystawa prac, które wybierał sam artysta. Jak mówił Tarasewicz dziennikarzom podczas uroczystości, wystawa jest "specyficzna".

Można na niej zobaczyć m.in. obraz namalowany jako praca maturalna w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu (1977), czy jedną z prac dyplomowych na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1984). Prezentowana jest też ostatnia praca Tarasewicza, która została namalowana do Pawilonu Polskiego na Expo w Dubaju (2021).

Obrazy pochodzą z kolekcji prywatnych, ze zbiorów Galerii Arsenał, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Uniwersytet w Białymstoku zachęca, by przyjść w sobotę o godz. 17.00 na kuratorskie oprowadzania po wystawie, które poprowadzi sam artysta. "Sam artysta opowie więcej o swoich pracach, o inspiracjach i zabierze widzów w magiczny świat koloru, harmonii, symetrii, światła, natury" - zapowiada współorganizatorka wystawy Dorota Sawicka z Centrum Popularyzacji Nauki UwB.

Ostatnia szansa obejrzenia wystawy

Jak podaje uczelnia, sobotnie spotkanie to ostatnia szansa, by zobaczyć wystawę. Podkreśla, że warto tym bardziej, gdyż "Leon Tarasewicz nieczęsto prezentuje się w Białymstoku". Wystawa prezentowana jest na Wydziale Nauk o Edukacji UwB.

Prof. Leon Tarasewicz, urodził się w 1957 roku w Waliłach (Podlaskie), tutaj też mieszka. Jest profesorem sztuk plastycznych, zatrudnionym w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, której jest też absolwentem. Zadebiutował w 1984 roku wystawami indywidualnymi w Galerii Dziekanka i Galerii Foksal w Warszawie. Od tamtej pory brał udział w kilkuset wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w wielu zagranicznych oraz polskich kolekcjach sztuki.

Tarasewicz jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody im. Jana Cybisa, Nagrody Fundacji Nowosielskich oraz Paszportu "Polityki". Został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od 2009 roku jest też Honorowym Ambasadorem Województwa Podlaskiego, a także autorem logo regionu - pikselowego żubra.

Tarasewicz jest też zaangażowany w działalność społeczną, w szczególności na rzecz środowiska białoruskiego. Był radnym gminy Gródek, współpomysłodawcą i współorganizatorem Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza". Jest prezesem Fundacji "Villa Sokrates", która stawia sobie za cel pielęgnowanie i propagowanie myśli oraz idei płynących z twórczości Sokrata Janowicza, a także budowanie mostów pomiędzy przedstawicielami różnych narodów, kultur i religii.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie