×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Leśny sektor powstał w skansenie w Kolbuszowej

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 29 cze 2022 11:19
Leśny sektor powstał w skansenie w Kolbuszowej
fot. shutterstock

Będzie to pierwsza w kraju spójna skansenowska ekspozycja prezentująca leśne budownictwo z terenu historycznej Puszczy Sandomierskiej, zamieszkiwanej przez Lasowiaków - mówił Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

REKLAMA

  • W połowie lipca w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (Podkarpackie) zostanie oficjalnie otwarty sektor leśny.
  • Będzie przedstawiał budownictwo leśne występujące w Puszczy Sandomierskiej.

Jak zaznaczył w środę rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, "będzie to pierwsza w kraju spójna skansenowska ekspozycja prezentująca leśne budownictwo z terenu historycznej Puszczy Sandomierskiej, zamieszkiwanej przez Lasowiaków".

"Na przełomie XX i XXI wieku modernizacja gospodarki leśnej zmieniła przeznaczenie i funkcję wielu dawnych osad leśnych. Odtworzenie jednej z nich w muzeum stało się koniecznością, aby zachować dla przyszłości niezwykle cenne pod względem historycznym, architektonicznym i kulturowym obiekty drewnianej zabudowy leśnictw z terenu Puszczy Sandomierskiej" - zauważył Marszałek.

Najcenniejszym elementem sektora jest XIX-wieczna leśniczówka z Zerwanki. Jedno z pomieszczeń zajmuje kancelaria; miejsce pracy leśniczego i adiunkta. Została odtworzona według przebudowy z roku 1900.

Rewelacją na skalę kraju - ocenił rzecznik - "jest wyłuszczarnia z Dąbrówek, o niezwykle oryginalnej architekturze".

"Pochodzi z zespołu budynków dawnej Dyrekcji Lasów Ordynacji Potockich. Została postawiona dla potrzeb suszenia szyszek i wyłuszczania nasion, a służyła tym celom do połowy XX stukecia" - przypomniał Marszałek.

Leśne pochodzenie mają też stajnia z Przecławia i stodoła z Leżajska. Stajnia stała w przysiółku Podlesie, należącym do rewirów leśnych rodziny Reyów z Przecławia.

W skansenie w Kolbuszowej znalazła się także suszarnia runa leśnego z Pateraków. Budynek powstał w połowie lat 30. XX w..

Ekspozycję obiektów uzupełniają niewielki spichlerzyk z Zerwanki, służący drwalom, przenośny schron zrębowy z Wilczej Woli, jak również usytuowany u wejścia na teren sektora niewielki trak z Brzózy Stadnickiej napędzany silnikiem spalinowym.

Usytuowanie tych obiektów na terenie parku etnograficznego - podkreślił Marszałek - "pozwoliło na pokazanie ich w pierwotnych relacjach funkcjonalnych i w naturalnym otoczeniu przyrodniczym".

Od 12 lipca sektor będzie dostępny dla turystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie