
Będzie to pierwsza w kraju spójna skansenowska ekspozycja prezentująca leśne budownictwo z terenu historycznej Puszczy Sandomierskiej, zamieszkiwanej przez Lasowiaków - mówił Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Jak zaznaczył w środę rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, "będzie to pierwsza w kraju spójna skansenowska ekspozycja prezentująca leśne budownictwo z terenu historycznej Puszczy Sandomierskiej, zamieszkiwanej przez Lasowiaków".
"Na przełomie XX i XXI wieku modernizacja gospodarki leśnej zmieniła przeznaczenie i funkcję wielu dawnych osad leśnych. Odtworzenie jednej z nich w muzeum stało się koniecznością, aby zachować dla przyszłości niezwykle cenne pod względem historycznym, architektonicznym i kulturowym obiekty drewnianej zabudowy leśnictw z terenu Puszczy Sandomierskiej" - zauważył Marszałek.
Najcenniejszym elementem sektora jest XIX-wieczna leśniczówka z Zerwanki. Jedno z pomieszczeń zajmuje kancelaria; miejsce pracy leśniczego i adiunkta. Została odtworzona według przebudowy z roku 1900.
Rewelacją na skalę kraju - ocenił rzecznik - "jest wyłuszczarnia z Dąbrówek, o niezwykle oryginalnej architekturze".
"Pochodzi z zespołu budynków dawnej Dyrekcji Lasów Ordynacji Potockich. Została postawiona dla potrzeb suszenia szyszek i wyłuszczania nasion, a służyła tym celom do połowy XX stukecia" - przypomniał Marszałek.
Leśne pochodzenie mają też stajnia z Przecławia i stodoła z Leżajska. Stajnia stała w przysiółku Podlesie, należącym do rewirów leśnych rodziny Reyów z Przecławia.
W skansenie w Kolbuszowej znalazła się także suszarnia runa leśnego z Pateraków. Budynek powstał w połowie lat 30. XX w..
Ekspozycję obiektów uzupełniają niewielki spichlerzyk z Zerwanki, służący drwalom, przenośny schron zrębowy z Wilczej Woli, jak również usytuowany u wejścia na teren sektora niewielki trak z Brzózy Stadnickiej napędzany silnikiem spalinowym.
Usytuowanie tych obiektów na terenie parku etnograficznego - podkreślił Marszałek - "pozwoliło na pokazanie ich w pierwotnych relacjach funkcjonalnych i w naturalnym otoczeniu przyrodniczym".
Od 12 lipca sektor będzie dostępny dla turystów.
architekt, urbanista ArKuS Biuro Projektowo-Doradcze
właściciel, główny projektant FAAR architekci
założyciel, architekt Proarchitektura
założyciel, architekt Proarchitektura
założyciel BIT Creative
właściciel, architekt BB Architekci