×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łódź z recyklingowym rekordem

  • Autor: PAP
  • 17 lip 2022 17:27
Łódź z recyklingowym rekordem
Łódź odzyskała rekordową ilość surowców wtórnych odzyskanych z miejskich odpadów. fot. Shutterstock

Łódź  odzyskała rekordową ilość surowców wtórnych odzyskanych z miejskich odpadów. Odzyskano najwięcej szkła, kartonu i papieru.

REKLAMA

  • W pierwszym półroczu z łódzkich odpadów odzyskano i sprzedano łącznie ponad 9 tys. ton surowców wtórnych.
  • Według Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Łodzi to ilość rekordowa, bo w analogicznym okresie ubiegłego roku odzyskanych surowców było ponad 6,8 tys. ton.

"Po 6 miesiącach sprzedaży w 2022 roku pobiliśmy rekord, sprzedając łącznie 9024 tony surowców wtórnych. Dla porównania w pierwszym półroczu 2021 roku wysortowano i sprzedano 6836 ton, w pierwszym półroczu 2020 było to 5976 ton, w pierwszym półroczu 2019 - 3187 ton, a w pierwszym półroczu 2018 - 2548 ton" - poinformowała PAP Jolanta Baranowska z Urzędu Miasta Łodzi.

Władze Łodzi są zadowolone z tego wyniku, bo im więcej wysegregowanych i sprzedanych surowców, tym mniejsze stają się koszty systemu gospodarowania odpadami. Ze statystyk wynika też, że łodzianie zmieniają swoje nawyki dotyczące wyrzucania śmieci i ich selekcji. W całym 2021 roku MPO sprzedało ponad 14 tys. ton surowców wtórnych; w 2020 r. było to ponad 12 tys. ton, a w 2019 - 6819 ton, czyli dwa razy mniej.

"Jest to w dużej mierze zasługa ciężkiej pracy pracowników sortowni, na terenie której pracuje codziennie 160 osób, wielu pracowników działu usług - dowożących odpady, a także mieszkańców Łodzi, którzy z roku na rok coraz lepiej segregują śmieci w domach" - dodała Baranowska.

W tym roku na liście odzyskanych surowców przoduje szkło - 4493 tony, karton - 2392 tony i papier - 630 ton. Odpady szklane nadają się do odzysku w 100 proc., nawet jeśli są potłuczone. Z kolei z 1 tony makulatury można uzyskać 900 kg nowego produktu, co pozwala uratować aż 17 drzew.

Pracownicy łódzkiej sortowni w ciągu jednego tygodnia odzyskują ok. 15 ton plastikowych butelek PET. W I półroczu zebrano 526 ton tego surowca, który jest bardzo wszechstronny; stosuje się go w produkcji opakowań, budownictwie i konstrukcjach, transporcie, przemyśle elektrycznym i elektronicznym, rolnictwie, medycynie czy sporcie. Tymczasem w naturze porzucona butelka PET będzie rozkładać się 500 lat.

Kolejnym cennym surowcem pozyskiwanym przez MPO z odpadów jest stal - tylko w tym roku sprzedano 367 ton tego stopu metali.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie