Łódzkie przeznacza 95 mln zł na inwestycje w odnawialne źródła energiiPAP - 07-04-2022 12:24


Zarząd województwa łódzkiego kilkukrotnie zwiększył kwotę przeznaczoną na konkurs unijny przewidujący dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii.

Zarząd województwa łódzkiego kilkukrotnie zwiększył kwotę przeznaczoną na konkurs unijny przewidujący dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii. Jak poinformował Urząd Marszałkowski w Łodzi, wsparcie otrzyma 26 projektów, a rozdysponowana kwota to ok. 95 mln zł.

"Inwestycje w odnawialne źródła energii to nie tylko dbałość o środowisko, ale również uniezależnianie się od gazu czy węgla w Łódzkiem. W obecnej sytuacji ma to ogromne znaczenie, dlatego chętnie zwiększyliśmy alokację na ten konkurs" - zaznaczył marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber.

O pieniądze wnioskowały samorządy, ale bezpośrednimi ich odbiorcami będą w większości sami mieszkańcy. Przy ich domach już wkrótce zainstalowane zostaną tysiące instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, kotłów na biomasę i kolektorów słonecznych.

Największy, wspólny projekt złożyły gminy Żarnów i Paradyż. Planują one inwestycje warte prawie 18 mln zł, a dofinansowanie unijne dla nich wyniesie 14 mln zł. Za te pieniądze na terenie obu gmin powstaną 833 mikroinstalacje OZE, w tym instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła.(PAP)