Maciej Karpiak projektuje lampy z odpadówPropertyDesign.pl - 13-01-2021 11:42


Labra podjęła współpracę z cenionym projektantem Maciejem Karpiakiem. Współpraca firmy z designerem opiera się m.in. na użyciu w oprawach zupełnie nowych, dotychczas rzadko stosowanych materiałów. Przetworzone odpady gospodarcze, zyskujące nowe właściwości i innowacyjne walory funkcjonalne, staną się ważnym elementem projektowanych opraw oświetleniowych.

Labra podjęła współpracę z cenionym projektantem Maciejem Karpiakiem. Dzięki temu już niedługo swoją premierę będą miały ciekawe propozycje, które łączą w sobie innowacyjność technologiczną i materiałową ze świadomym, zaangażowanym projektowaniem. Kluczowe jest przy tym zagospodarowanie odpadów w procesie powstawania nowych produktów, co stanowi pionierskie podejście, jeśli chodzi o polskie marki oświetleniowe.

Mobilne blaty z możliwością dostosowania ich wysokości, szafki wyjeżdżające ze ścian czy sterowanie za pomocą smartfona – już 10 lat temu w pracowni Macieja Karpiaka powstawały rewolucyjne kuchnie, które zmieniały sposób myślenia zarówno o wyglądzie, jak i funkcjonalnościach w tym pomieszczeniu. Wszystko to szło zaś w parze z uwzględnieniem potrzeb użytkowników – ich komfortu, zdrowia, zróżnicowanych wymagań.

W swoich projektach Maciej Karpiak wykazuje również troskę o środowisko, czemu często towarzyszy kreatywne i nowatorskie wykorzystanie łatwo dostępnych surowców, a także dążenie do poprawy funkcjonowania człowieka w ekosystemie. Świetnymi przykładami są tu koncepcja innowacyjnego bioreaktora do domowego uprawiania spiruliny czy nowoczesne multimedialne urządzenia przyszłości.

Labra z kolei wychodzi od roli światła w życiu człowieka. Idea Light Thinking to nie tylko oferowanie wysokiej jakości, zaawansowanych technologicznie produktów, lecz także dostarczanie rozwiązań, które zapewniają zdrowe, komfortowe warunki do codziennego funkcjonowania – zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Stąd poszukiwanie dla światła nowych form wyrazu w oparciu o innowacyjne technologie, kreatywność materiałową, a także dzielenie się wiedzą ekspercką. Maciej Karpiak jest w tym kontekście idealnym partnerem.

W projektach Labry przygotowywanych we współpracy z Maciejem Karpiakiem aspekty dekoracyjne czy funkcjonalności nie zaprzeczają minimalistycznej dyscyplinie. Zgodnie z duchem Labry lampy mają bowiem neutralnie wpisywać się w wystrój wnętrz bez względu na wybraną konwencję stylistyczną. Nowe oprawy połączą też w sobie misterną rzemieślniczą pracę, wymagającą ogromnych umiejętności obróbki materiału, z kojącą atmosferą kreowaną przez światło, w której kolor czy forma budują nastrój relaksu, spokoju, odprężenia.

Współpraca Labry i Macieja Karpiaka opiera się również na użyciu w oprawach zupełnie nowych, dotychczas rzadko stosowanych materiałów. Przetworzone odpady gospodarcze, zyskujące nowe właściwości i innowacyjne walory funkcjonalne, staną się ważnym elementem projektowanych opraw oświetleniowych. Eksperymentowanie z materiałami wiąże się zatem z zaangażowanym designem, który kładzie nacisk na ekologię i recykling, gospodarkę w obiegu zamkniętym i ideę zero waste, czyli świadome gospodarowanie zasobami. W ten sposób Labra otwiera nowy rozdział dla rodzimego rynku oświetleniowego.

Maciej Karpiak – rocznik 1977, absolwent WSSU w Szczecinie. Ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz. W 2003 r. jako pierwszy Polak w historii zaprezentował prototypy swoich mebli podczas SaloneSatellite w Mediolanie. Jeszcze podczas studiów nawiązał współpracę z hiszpańskimi producentami oświetlenia, dla których tworzył swoje pierwsze produkty.

Od 2004 r. prowadzi autorską multidyscyplinarną pracownię projektową Office for Design Maciej Karpiak. Autor ponad stu zastrzeżonych wzorów przemysłowych, kilkuset realizacji z zakresu projektowania architektury wnętrz, projektowania mebli oraz koncepcji architektonicznych. W latach 2005-2009 nagradzany licznymi nagrodami i wyróżnieniami w konkursach na najlepszy produkt oraz najlepszy wzór przemysłowy. Od 2010 r. właściciel i główny projektant marki Nuuun kitchens. W 2015 r. za projekt the Wall Kitchen otrzymał główną nagrodę w konkursie Interior Innovation Award organizowanym przez IMM Cologne z patronatem German-Design-Council.

Jako pierwszy projektant w Polsce opracował projekty oraz brał udział w tworzeniu technologii do masowej produkcji domów mobilnych. Zajmuje się tworzeniem działów R&D oraz dyrekcją kreatywno-artystyczną w polskich fabrykach produkujących meble. Od 2015 r. CEO design founder w biotechnologicznej spółce Spiruu, w której zajmuje się tworzeniem innowacyjnych technologii bioreaktorów oraz projektowaniem ultranowoczesnych multimedialnych urządzeń przyszłości. Za koncepcję bioreaktora do domowego uprawiania spiruliny, jako spółka Spiruu, otrzymał nominację i awansował do finału nagrody Millenium Technology Prize 2016 (odpowiednik Nagrody Nobla w dziedzinie technologii przyszłości mających największy wpływ na życie ludzi). Swoje zainteresowania bardzo intensywnie kieruje w stronę technologii przyszłości, które mają polepszyć życie na Ziemi. Od 2018 CEO design founder w spółce ProCube zajmującej się projektowaniem modułowym obiektów hotelowo-mieszkalnych.

Pracował dla takich marek, jak: Hugo Boss, Kryolan, DuPont, BSH, MINI, VOLVO, Bejot i wielu innych. Zaprojektowane przez Macieja Karpiaka produkty brały udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz w Niemczech, we Włoszech, w Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Rosji czy Francji. Na Akademii Sztuki w Szczecinie prowadzi pracownie: Bioniki oraz Multidyscyplinarnego Projektowania Produktów.