Makieta akustyczna głównej sali koncertowej Sinfonia Varsovia do zobaczenia na wystawie plenerowejPAP - 23-04-2021 17:06


Makietę akustyczną nowej głównej sali koncertowej Sinfonii Varsovii będą mogli zobaczyć zwiedzający plenerową wystawę na pl. Defilad zatytułowaną "Sinfonia Varsovia w skali".

"Grochowska 272 to nie tylko adres obecnej siedziby Sinfonii Varsovii, ale także miejsce, w którym za kilka lat zostanie otwarte wyjątkowe centrum muzyczne. Wystawa plenerowa daje przedsmak tego, czego przyszli słuchacze będą mogli spodziewać się, odwiedzając Pragę-Południe. Centralnym punktem ekspozycji jest połowa makiety, która powstała po to, by perfekcyjnie zaplanować akustykę przyszłej głównej sali koncertowej" - podano w informacji prasowej.

Wcześniej w makiecie wykonanej w skali 1:10, która jest wiernym odzwierciedleniem wnętrza, które pomieści prawie 1900 osób, prowadzone były testy akustyczne. Uczestniczyli w nich członkowie zespołu. Testy te zostały nagrane i udostępnione:

 

Jak podano, "wystawa nie tylko prezentuje plany na przyszłość, ale także pokazuje wydarzenia i ludzi, którzy tworzyli historię orkiestry. Na kalendarium będzie można prześledzić wybór wydarzeń, które w oczach osób związanych z Sinfonią Varsovią od samego początku, wydały się szczególnie ważne. Na mapie świata natomiast będzie można odbyć metaforyczną podróż do wszystkich miejsc, które orkiestra odwiedziła. Pokazany zostanie również wybór najważniejszych wydawnictw płytowych, które wywindowały pozycję orkiestry na światowym rynku muzycznym, dzięki współpracy z takimi artystami jak Yehudi Menuhin, Krzysztof Penderecki, Martha Argerich czy Nigel Kennedy".

Na wystawie zostanie pokazana wielowymiarowa działalność Sinfonii Varsovii: jako organizatora festiwali (Szalone Dni Muzyki, Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu) i inicjatora działań edukacyjnych i popularyzujących muzykę (Poranki na Grochowskiej, Akademia Sinfonia Varsovia).

Dalsze plany obejmują prezentowanie wystawy w innych lokalizacjach Warszawy, w tym w siedzibie Sinfonii Varsovii na Grochowskiej 272, gdzie będzie dostępna dla słuchaczy w czasie trwania letniego festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu.

Otwarcie wystawy plenerowej odbędzie się 29 kwietnia o godz. 12.00. Do 28 maja wystawę będzie można obejrzeć bezpłatnie w godzinach 8.00-20.00 od na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki, od strony ul. Marszałkowskiej. (PAP)

Autor: Olga Łozińska

oloz/ dki/