Mamy Projekt stworzył przewodnik po ciekawie zaprojektowanych miastachPropertyDesign.pl - 24-01-2022 09:01


Kolektyw Mamy Projekt wydał nową Niemapę - ilustrowany darmowy przewodnik, którego tematem przewodnim jest architektura i kształtowanie miejskiej przestrzeni.

Dlaczego ciągle powstają wybetonowane rynki miejskie bez drzew, osiedla identycznych domków czy nadmiernie nasłonecznione place zabaw dla dzieci? Dobre projektowanie przestrzeni to wielka sztuka, ale każdy potrafi docenić miejsca, które zostały zaprojektowane z myślą o ludziach. Przykłady takich realizacji znajdziecie na nowej Niemapie Miasto Dobrych Rozwiązań – pierwszym przewodniku po ciekawie zaprojektowanych miejscach w całej Polsce.  

- Z tym, że edukacja przestrzenna jest ważna i potrzebna zgodzimy się chyba wszyscy. Bardzo pozytywnie oceniam akcje które jej służą. NIEMAPA jest ciekawym narzędziem, z fajnie opracowaną grafiką. Mam nadzieję, że zostanie wykorzystana w wielu warsztatach, których efektem będzie lepszej jakości otaczająca nas przestrzeń. - mówi architekt, Robert Konieczny.

Niemapa prezentuje przykłady rozwiązań architektonicznych z całej Polski, zaprojektowanych tak, by służyły mieszkańcom z poszanowaniem przyrody. Przyjazne osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, dostępna dla wszystkich Szkoła Podstawowa nr 399 w Warszawie czy plac zabaw Kasztanowy Ogród Krakowian to tylko niektóre z miejsc wartych uwagi. Dzięki Niemapie możemy też dowiedzieć się co należy do zadań plastyka miejskiego, urbanisty czy architekta krajobrazu.

Przy pomocy tego darmowego przewodnika twórcy (Mamy Projekt) chcą pokazywać jak ważne jest odpowiedzialne projektowanie przestrzeni i że każdy z nas może tę przestrzeń obserwować, rozumieć, a także wpływać na to jak będzie ona wyglądała. Możemy partycypować w społecznych procesach powstawania nowych miejsc, brać udział w konsultacjach, głosować w budżecie obywatelskim, współpracować z sąsiadami czy oceniać proponowane przez miasta pomysły. 

-  Marzy mi się miasto przyjazne, w którym mogę czuć się bezpiecznie, zdrowo, pielęgnować relacje z bliskimi, czerpać inspiracje i budować dobrostan ze swoją rodziną i naturą. Na naszej najnowszej Niemapie pokazujemy zebrane z całej Polski przykłady rozwiązań, które powodują, że żyje nam się lepiej. Chcemy pokazywać, że to, jak jest zorganizowana nasza przestrzeń, bardzo na nas wpływa, a rozmawianie o tym ze sobą wzajemnie jest kluczem do zmiany. Niemapa to narzędzie do takiego dialogu, stworzone przez ekspertów, a ilustrowane przez znakomitego Maćka Blaźniaka ze Studia Ładne Halo - mówi Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt.

Niemapa Miasto Dobrych Rozwiązań powstała przy wsparciu Partnerów, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. - Powszechna edukacja i poszerzający horyzonty dialog na tematy architektury i urbanistyki są bardzo ważne - mówi Anna Kulińska, Członek Krajowej Rady Izby Architektów: - Cieszy nas rosnąca świadomość społeczna, ludzie, którzy doceniają swoje otoczenie jako wspólną wartość. Prowadzimy też program edukacyjny “Kształtowanie Przestrzeni”, w którym młodzież między innymi odkrywa, jaką rolę w kształtowaniu przestrzeni odgrywają urbaniści, architekci, władze miasta, a jaką może odegrać każdy z nas - jako mieszkaniec. 20-lecie Izby Architektów RP jest świetną okazją by przez Niemapę zachęcić nie tylko najmłodszych, ale całe rodziny do troski o naszą wspólną przestrzeń.

– Dbałość o środowisko, w którym funkcjonujemy to cel strategiczny wielu przedsiębiorstw – dodaje Dorota Kaźmierczak, Marketing Director Poland & NEE Siniat Sp. z o.o. / Etex Building Performance. – W Grupie Etex to część misji, a właściwie obowiązek wobec klientów, nas samych i szerzej – obecnych i przyszłych pokoleń. Począwszy od surowców, poprzez proces produkcji, dystrybucji oraz recyklingu, wreszcie – funkcje, które spełniają nasze produkty – wszystkie aktywności prowadzone są wokół idei zrównoważonego rozwoju. „Inspiring Ways of Living” - dzięki wartościom, którymi żyjemy w Etex pomagamy kształtować świadome społeczeństwa budując przyjazne, innowacyjne, bezpieczne i piękne przestrzenie do życia – dodaje.

Papierową wersję Niemapy można za darmo otrzymać w Bibliotece Tuvim w Łodzi, w siedzibie Izby Architektów w Warszawie, Muzeum Architektury we Wrocławiu, w Sali Małego Podróżnika w Muzeum Emigracji w Gdyni, w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w wybranych wydziałach UM Tychy oraz Muzeum Miejskim w Tychach. Niemapa pojawi się też na wydarzeniach  branżowych, m.in.  4 Design Days.

Można również pobrać wersję online (niemapa.pl).