REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Maskonur - innowacyjne rozwiązanie problemu zużytych maseczek. To projekt z Łodzi!

  • Autor: Redakcja Propertydesign.pl/UM Łódź
  • 06 sie 2021 11:39
Maskonur - innowacyjne rozwiązanie problemu zużytych maseczek. To projekt z Łodzi!
Maskonur - innowacyjny kosz na zużyte maseczki. Fot. UM Łódź

Łódzki Uniwersytet Medyczny we współpracy z WWF opracował proste rozwiązanie przyjaznego dla środowiska i zwierząt pozbywania się zużytych maseczek.

REKLAMA

Skala problemu odpadów pocovidowych i ich wpływu na środowisko (w tym na zwierzęta) jest ogromna – według światowych szacunków, obecnie, codziennie na całym świecie używa się blisko siedem miliardów jednorazowych maseczek, czyli ok. sto dwadzieścia miliardów miesięcznie.

Z innowacyjnym rozwiązaniem tego problemu wyszła grupa entuzjastów z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz firmy ALDA, producenta koszy ze Sławkowa. W Zespole są również pracownicy Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (Jarek Kowalewski – twórca, Agnieszka Rzeźnik oraz Marcin Ciszewski i Mateusz Dworak , ale również psycholog (profesor Paweł Rasmusa) czy epidemiolog (profesor Anna Garus Pakowska), którzy wspierają projekt swoją wiedzą merytoryczną oraz specjaliści, konstruktorzy i graficy z firmy ALDA. 

Maskonur to kosz, specjalnie zaprojektowany do tego, aby wyrzucając maseczki – pozbawiać je gumek. Pierwsze prototypy powstały na Uczelni. Wydrukował je Marcin Ciszewski w uczelnianej prototypowni. Kolejne, finalne już produkty powstały dzięki wsparciu Biura Promocji oraz społeczności EcoUMED oraz wsparciu Organizacji Odzysku Opakowań – Rekopol. Maskonury zaprojektowała graficznie i wyprodukowała firma Alda, polski producent koszy na śmieci.

Maskonur to stalowy, dobrze wykonany, kolorowy kosz na odpady, kształtem i grafikami przypominający Maskonura, którego dziób został skonstruowany tak, aby przed wyrzuceniem maseczki zerwać gumki. Maskonur jest tak charakterystyczny, że nie da się przejść obok niego obojętnie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie