Łódzki Uniwersytet Medyczny we współpracy z WWF opracował proste rozwiązanie przyjaznego dla środowiska i zwierząt pozbywania się zużytych maseczek.
Skala problemu odpadów pocovidowych i ich wpływu na środowisko (w tym na zwierzęta) jest ogromna – według światowych szacunków, obecnie, codziennie na całym świecie używa się blisko siedem miliardów jednorazowych maseczek, czyli ok. sto dwadzieścia miliardów miesięcznie.
Z innowacyjnym rozwiązaniem tego problemu wyszła grupa entuzjastów z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz firmy ALDA, producenta koszy ze Sławkowa. W Zespole są również pracownicy Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (Jarek Kowalewski – twórca, Agnieszka Rzeźnik oraz Marcin Ciszewski i Mateusz Dworak , ale również psycholog (profesor Paweł Rasmusa) czy epidemiolog (profesor Anna Garus Pakowska), którzy wspierają projekt swoją wiedzą merytoryczną oraz specjaliści, konstruktorzy i graficy z firmy ALDA.
Maskonur to kosz, specjalnie zaprojektowany do tego, aby wyrzucając maseczki – pozbawiać je gumek. Pierwsze prototypy powstały na Uczelni. Wydrukował je Marcin Ciszewski w uczelnianej prototypowni. Kolejne, finalne już produkty powstały dzięki wsparciu Biura Promocji oraz społeczności EcoUMED oraz wsparciu Organizacji Odzysku Opakowań – Rekopol. Maskonury zaprojektowała graficznie i wyprodukowała firma Alda, polski producent koszy na śmieci.
Maskonur to stalowy, dobrze wykonany, kolorowy kosz na odpady, kształtem i grafikami przypominający Maskonura, którego dziób został skonstruowany tak, aby przed wyrzuceniem maseczki zerwać gumki. Maskonur jest tak charakterystyczny, że nie da się przejść obok niego obojętnie.
Główny Projektant V-ce Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
Główny Projektant Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
współzałożyciel OP Architekten
Założyciel, Architekt Studio ADS
Partner Horizone Studio
architekt, współwłaściciel WXCA