REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Mazda doceniła potencjał młodych designerów

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 16 paź 2017 11:51
Mazda doceniła potencjał młodych designerów
Ogłoszono nazwisko pierwszego laureata Mazda Design Award. Tytuł oraz nagrodę przyznano Marcinowi Rusakowi za meble i obiekty Flora fot. mat. prasowe

Ogłoszono nazwisko pierwszego laureata Mazda Design Award. Tytuł oraz nagrodę przyznano Marcinowi Rusakowi za meble i obiekty Flora. Ta specjalna nagroda ufundowana przez Mazdę w ramach dorocznego konkursu Mazda Design przyznawana jest polskiemu twórcy najciekawszego projektu z dziedziny designu zrealizowanego w ciągu ostatnich 3 lat. Nagrodę w wysokości 50 tys. złotych laureat odebrał osobiście.

REKLAMA

Pomimo młodego wieku jego prace są prezentowane, doceniane i nagradzane na międzynarodowych wystawach na całym świecie, m. in. w Miami, Mediolanie, Londynie czy Dubaju. Nominacja do Mazda Design Award i ostatecznie przyznanie mu tego wyróżnienia zupełnie zaskoczyły projektanta, ponieważ to pierwsza nagroda, którą Marcin Rusak otrzymał w Polsce. Na galę wręczenia nagrody przyjechał specjalnie z Londynu – gdzie na co dzień mieszka i prowadzi swoje własne studio projektowe.

- Flora to są meble na granicy rzeźby, stworzone z materiału, który sam opracowałem, a ten materiał to połączenie żywych kwiatów i tworzywa. Cała ideologia FLORY polega na jej efemeryczności, na jej ciągłej zmianie. Kwiaty, które są zatopione w tworzywie ulegają wizualnym zmianom z czasem. Miałem w głowie pomysł stworzenia materiału, który by się starzał. Chciałem, żeby ten materiał miał w sobie poetycki pierwiastek – mówi o swojej pracy projektant.

Marcin Rusak, po tym jak nie dostał się na wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wyjechał z Polski i zdał na Design Academy w Eindhoven – by po dwóch latach przenieść się ostatecznie do Royal College of Art w Londynie. Tam zdobył dyplom i założył własne studio projektowe, gdzie powstawały jego pierwsze projekty i gdzie opracowywał materiał, z którego ostatecznie powstała kolekcja FLORA.

Nagroda Mazda Design Award została przyznana w tym roku po raz pierwszy, przez markę Mazda, która od 8 lat promuje innowacyjne projekty młodych designerów w ramach konkursu Mazda Design. Nowa nagroda ma na celu dodatkowo wyróżnić polskich twórców najlepszych realizacji w dziedzinie designu, które łączą w sobie piękno i innowacyjność oraz zgodność z filozofią projektowania Mazdy: KODO – Dusza Ruchu. MDA w swojej pierwszej edycji przyznana została za okres ostatnich trzech lat i jest jedną z najwyższych nagród w swojej dziedzinie - wynosi 50 tys. złotych. Zarówno za nominację projektów do konkursu, jak i wybór pierwszego laureata MDA odpowiedzialne było jury w składzie: Kevin Rice, dyrektor europejskiego centrum designu Mazdy i Luca Zollino, Lead Designer w europejskim centrum designu Mazdy oraz polscy projektanci: prof. Jerzy Porębski, Maja Ganszyniec i Paweł Miszewski, analityk trendów w dziedzinie designu i innowacji – Zuzanna Skalska, dziennikarze – Anna Grużewska i Filip Niedenthal oraz bloger – Michał Mazur.

Z 20 rekomendacji zgłoszonych do nagrody MDA’17 – jury wybrało kolekcję zaprojektowaną przez Marcina Rusaka. Uzasadniając swój wybór, jurorzy zwrócili uwagę na to, że FLORA to niezwykły przykład inspiracji siłami natury w dziedzinie designu oraz bezpośredniego wykorzystania materii organicznej – kwiatów i roślin – do tworzenia mebli i elementów wystroju wnętrz. Każdy z mebli FLORA to osobne dzieło designu i sztuki, piękny przedmiot, który pomimo tego, że posiada funkcje użytkowe, zachęca nas do nawiązania głębszej więzi uczuciowej. Jest to najgłębszy wyraz filozofii KODO i design najwyższej próby.

Szymon Sołtysik – dyrektor działu public relations Mazda Motor Poland wręczył również nagrody zwycięzcom konkursu Mazda Design 2017/37 – Piękno przyszłości.

- W tym roku w konkursie zaproponowaliśmy takie kategorie, które mają uwolnić potencjał młodych projektantów i trochę zmotywować ich do tego, żeby wymyślili nam przyszłość – to, co będziemy mieli za dwadzieścia lat – mówił podczas gali Szymon Sołtysik – Dlatego, że projektanci samochodów już dzisiaj projektują samochody, którymi będziemy jeździć za 4, 5, 6 lat. Czyli w pewnym sensie są wizjonerami, bo kiedy my zobaczymy te samochody na ulicach, oni już będą pracować nad następną generacją nowych modeli. W tym sensie projekty samochodów muszą wyprzedzać swój czas i pomysł, aby ten konkurs sięgał w przyszłość, to jest też trochę naszą próbą stymulowania młodych projektantów, żeby zachęcić ich do takiego wizjonerskiego myślenia.

Główną nagrodę w kategorii CZŁOWIEK, Grand Prix całego konkursu i 15 tys. złotych otrzymał Marek Kasperek za projekt „Wyłącz się do życia”. W kategorii PRZESTRZEŃ zwycięzcą został Filip Król, który za projekt „Post-Automotive” otrzymał 10 tys. złotych. Taką samą nagrodę przyznano Oldze Winiarczyk, której projekt „Towarzysz” wygrał w kategorii ZNAK. Wszyscy laureaci otrzymali także statuetki inspirowane wzornictwem KODO w „firmowym” kolorze Mazdy – Soul Red.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie