REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Moda i zwyczaje XVIII-wiecznego Gdańska do zobaczenia w Domu Uphagena

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 15 lis 2022 16:25
Moda i zwyczaje XVIII-wiecznego Gdańska do zobaczenia w Domu Uphagena
Zajęcia z Kultury XVIII-wiecznego Gdańska. W jadali Domu Uphagena goszczą rekonstruktorzy historii. fot. P.Siwak, Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska organizuje spotkania, na których będzie można poznać bliżej XVIII-wieczny Gdańsk. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć m.in. ówczesną modę i zapoznać się ze sztuką zdobienia kartek okolicznościowych.

REKLAMA

  • Muzeum Gdańska organizuje spotkania z XVIII-wiecznym Gdańskiem w Domu Uphagena.
  • Do końca roku odbędą się dwa spotkania, których uczestnicy będą mogli poznać modę i codzienne zwyczaje XVIII-wiecznego Gdańska. 
  • Projekt Kultura XVIII-wiecznego Gdańska finansowany jest z dotacji Miasta Gdańska w ramach programu Edukacja do Kultury. Gdańsk.

W ramach programu gdańskiej Edukacji do kultury do końca tego roku odbędą się dwa spotkania dla gdańszczanek i gdańszczan poświęcone modzie i życiu codziennemu w osiemnastowiecznym mieście. Sobotnie trzygodzinne zajęcia, które zaplanowano na 19 listopada i 17 grudnia składają się z popularnonaukowej prelekcji, inscenizacji historycznych oraz warsztatów.

– Nasze zajęcia przybliżają współczesnym mieszkańcom miasta zapomnianą kulturę i obyczaje mieszczańskie Gdańska osiemnastego wieku. Każde spotkanie obejmować będzie trzy rodzaje aktywności: prelekcję popularnonaukową, inscenizację historyczną oraz warsztaty – mówi Krzysztof Kucharski z Muzeum Gdańska. - Uczestnicy będą mieli okazję spotkać dawnych mieszkańców Domu Uphagena przy ich codziennych czynnościach, poznać ich zwyczaje oraz zaczerpnąć wiedzy, która kilka wieków temu była powszechna, a dziś jest zapomniana. Każde spotkanie będzie dotyczyło innego zagadnienia, a całość jest przygotowana przez profesjonalnych animatorów i rekonstruktorów historycznych.

Z gdańską modą za pan brat!

Spotkanie poświęcone modzie codziennej rozpocznie się 19 listopada o godz. 10.30. W ramach zajęć, podczas prelekcji, zostanie przybliżona tematyka ubioru różnych grup tworzących społeczną mozaikę dawnego Gdańska. Uczestnicy dowiedzą się jak wyglądały stroje służby i przedstawicieli różnych zawodów, średnio zamożnego mieszczaństwa oraz klasy rządzącej z naciskiem na różnice i podobieństwa oraz osiemnastowieczny „recykling” ubrań.

Inscenizacja historyczna będzie podzielona na dwie części. W pierwszej zwiedzający spotkają krzątającą się służbę, która będzie przygotowywać stroje, kosmetyki i dodatkowe elementy garderoby. Druga zostanie poświęcona rytuałowi ubierania kreacji damskich i męskich nakładania kosmetyków. Podczas całej inscenizacji widzowie będą mogli wdać się w dyskusję z aktorami odgrywającymi poszczególne role.

Ostatnia, trzecia część, czyli warsztat tematyczny, przybliży arkana sztuki krawieckiej. Uczestnicy będą mieli okazję własnoręcznie wykonać prosty element garderoby według wykrojów z epoki. Nauczą się podstawowych szwów i metod szycia ręcznego. W ramach zajęć każdy uczestnik wykona własnoręcznie dla siebie czepek, jeden z klasycznych elementów stroju i będzie mógł zabrać go ze sobą na pamiątkę.

Życie codzienne i kartki świąteczne sprzed 300 lat

W sobotę, 17 grudnia 2022 roku, o godz. 10.30 przybliżone zostanie życie codzienne w XVIII wieku. Popularnonaukowa prelekcja skupi się na sławnych gdańszczankach. „Kobiety sukcesu” angażowały się w życie gospodarcze i polityczne miasta, np. Joanna Schopenhauer, czy Anna Renata Breyne.

Inscenizacja historyczna przeniesie widza w świat rozrywki. Goście spotkają aktorów grających w gry z epoki, muzykujących i czytających literaturę. Każda postać opowie o swoim zajęciu. Czytelnik o najnowszych, poczytnych dziełach, które można było kupić u gdańskich księgarzy, tych poważnych i bardziej frywolnych. Gracze opowiedzą o grach karcianych i planszowych oraz o tym, jak można spędzać czas na powietrzu, zaś muzyk o dźwiękach epoki.

Warsztat tematyczny skupi się na sztuce zdobienia kartek okolicznościowych. XVIII wiek to epoka dbałości o piękno również w najdrobniejszych przedmiotach życia codziennego, nawet tak ulotnych, jak kartki okolicznościowe. Pod okiem prowadzących uczestnicy wykonają własnoręcznie kartkę, zgodnie z zasadami obowiązującymi trzy stulecia wcześniej.

Zajęcia poświęcone odbywać się będą w Domu Uphagena, oddziale Muzeum Gdańska, przy ul. Długiej 12. Aby w nich uczestniczyć należy zakupić bilet wstępu (16 zł / normalny, 12 zł / ulgowy, 45 zł / rodzinny). W prelekcjach i inscenizacjach może wziąć udział każdy chętny. Obowiązuje jedynie limit miejsc na warsztaty. Może w nich wziąć udział 15 osób. Rezerwacje należy zgłaszać mailowo na adres k.kucharski[at]muzeumgdansk.pl. Udział w zajęciach jest odpłatny.

Projekt Kultura XVIII-wiecznego Gdańska finansowany jest z dotacji Miasta Gdańska w ramach programu Edukacja do Kultury. Gdańsk. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie