×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Mozaika ze skóry obuwniczej będzie uratowana. Trafi do hali sportowej

  • Autor: PAP
  • 05 lut 2022 14:21
Mozaika ze skóry obuwniczej będzie uratowana. Trafi do hali sportowej
Mozaikę ze skóry używanej do produkcji butów chcą uratować pracownicy z ośrodka kultury w Chełmku. fot. Shutterstock

Mozaikę ze skóry używanej do produkcji butów chcą uratować pracownicy z ośrodka kultury w Chełmku. Dzieło, które znajduje się na ścianie nieistniejących zakładów obuwniczych, ma trafić do hali sportowej – powiedział szef ośrodka kultury w Chełmku Waldemar Rudyk.

REKLAMA

Dzieło ma powierzchnię 20 mkw. Wykonane zostało z kolorowych fragmentów skór. W kształt kuli ziemskiej wkomponowane zostały różne wzory obuwia. Jak podkreślił Rudyk, to wręcz apoteoza butów. "Twórcy mozaiki chcieli prawdopodobnie przekazać, iż obuwie z Chełmka trafia do różnych zakątków świata" - powiedział. Fabryka produkowała niegdyś miliony par butów rocznie. Trafiały one do wielu krajów.

Mozaika powstała najprawdopodobniej pod koniec lat 80. XX w. "Autorem projektu był Józef Put, kierownik pracowni plastycznej działającej przy ówczesnych Południowych Zakładach Przemysłu Skórzanego Chełmek, a wykonaniem zajęli się jego pracownicy" - powiedział Rudyk.

Szef ośrodka kultury powiedział, że mozaika w przyszłości zostanie poddana konserwacji oraz wyeksponowana w ogólnodostępnej przestrzeni. "Szczęśliwie zachowany obiekt będzie wyjątkowym świadectwem obuwniczej przeszłości miasta. Chcielibyśmy, aby trafiła do hali sportowej. Tam będzie bezpieczna" - zadeklarował Waldemar Rudyk.

Jego zdaniem, mozaika jest jedną z trzech, które istniały w zakładach. Do dwóch pozostałych, znacznie mniejszych, nie ma w tej chwili dostępu.

Waldemar Rudyk powiedział, że w pofabrycznych halach zachowały się także fragmenty ściennego malowidła ukazującego historię obuwia. "Jego autorem był Bohdan Kiszka. Wraz z żoną Marią pracowali tu jako projektanci" - dodał.

Zakłady obuwnicze w Chełmku powstały w 1932 r. Były pierwszą w Polsce wytwórnią należącą do ogromnego koncernu Bata. W 1947 r. zostały upaństwowione. Południowe Zakłady Przemysłu Skórzanego Chełmek upadły w 2003 r.

Chełmek leży nieopodal Oświęcimia. Mieszka w nim niespełna 13 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie