×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Można składać wnioski do programu "Ochrona zabytków"

  • Autor: PAP
  • 27 paź 2022 15:48
Można składać wnioski do programu "Ochrona zabytków"
fot. Unsplash

Do 28 listopada można składać wnioski do Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Ochrona zabytków" realizowanego w 2023 r.

REKLAMA

  •  MKiDN: wnioski do programu "Ochrona zabytków" można składać do 28 listopada.
  • Celem programu "Ochrona zabytków" jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne.

Jak czytamy, w obecnej odsłonie programu planowane są dwa terminy naboru: I nabór, który rozpoczął się 27 października i potrwa do 28 listopada, obejmuje prace planowane do realizacji w 2023 r. oraz II nabór, który zostanie ogłoszony w I kwartale 2023 r., obejmie wyłącznie refundację prac wykonanych w latach 2020-2022.

Ministerstwo Kultury przypomina, że "dokumentem wymaganym na etapie składania wniosku jest skan aktualnego pozwolenia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków na przeprowadzenie prac".

Szczegółowe informacje, w tym ogłoszenie o naborze, regulamin oraz zarządzenie w sprawie wytycznych znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/kultura/ochrona-zabytkow.

MKiDN podkreśla, że "ochrona polskich zabytków jest jednym z priorytetów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dlatego od 2016 r. budżet programu jest co roku systematycznie zwiększany, odnotowując rekordowe zainteresowanie wnioskodawców". "W 2022 r. budżet programu - zwiększony do ponad 200 mln zł - przewyższył dwukrotność kwoty z 2016 r. Łącznie w latach 2016-2022 wydatki państwa na wsparcie dla ochrony zabytków wyniosły prawie 1,2 mld zł" - podano.

Dodano, że "dzięki środkom z programu każdego roku udaje się uratować cenne zabytki z małych ośrodków wiejskich i miejskich, często w katastrofalnym stanie". "Wspierane są też najcenniejsze obiekty z listy UNESCO oraz Pomniki Historii" - przypomina resort kultury.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie