Można zgłaszać propozycje do budżetu obywatelskiego ŁomżyPAP - 17-08-2020 12:39


Według nowych zasad mieszkańcy Łomży mogą od poniedziałku zgłaszać propozycje do budżetu obywatelskiego miasta na 2021 r. W sumie do podziału są 2 mln zł. Kategorii jest więcej niż dotąd, np. oddzielną pulę pieniędzy przeznaczono na projekty na każdym z łomżyńskich osiedli.

To ósma edycja budżetu obywatelskiego Łomży; działania z nim związane były zaplanowane od marca, zostały jednak zawieszone w związku z pandemią koronawirusa.

W styczniu łomżyńscy radni uchwalili nowe zasady w regulaminie budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą kategorii realizowanych zadań, podziału pieniędzy i zasad głosowania; związane są ze zgłaszanymi do magistratu uwagami mieszkańców i rad osiedli.

Do tej pory regulamin zakładał, że na każdą z trzech stref miasta (Centrum, Łomżyca i Południe) przeznaczona jest czwarta część zaplanowanej kwoty; jedna czwarta stanowiła rezerwę do rozdzielenia przez zespół koordynujący ten budżet. Od 2017 roku w puli były też pieniądze na tzw. budżet młodzieżowy.

Budżet obywatelski na 2021 rok jest podzielony na cztery kategorie: ogólnomiejską, strefową, osiedlową i młodzieżowy budżet obywatelski. Na projekty ogólnomiejskie zaplanowano 500 tys. zł (maksymalna wartość jednego projektu nie może tej kwoty przekroczyć), na strefowe (według dotychczasowego podziału na Centrum, Łomżycę i Południe) po 250 tys. zł na każdą z tych stref.

W przypadku każdego z osiedli zadanie inwestycyjne nie może być droższe, niż 50 tys. zł, zaś tzw. zadanie społeczne (w tym kulturalne czy sportowe) - 10 tys. zł. Za zgodą rad tych osiedli, można zgłaszać działania obejmujące kilka osiedli. Pula na budżet młodzieżowy, to 100 tys. zł.

Władze miasta zachęcają mieszkańców do aktywności licząc, że nowe zasady taką aktywność wyzwolą. Propozycje zadań do budżetu można składać do 14 września na specjalnym formularzu, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Ogłoszenie ostatecznej listy zadań (po rozpatrzeniu ewentualnych protestów) zaplanowano na 26 października; w dniach 2-20 listopada odbędzie się głosowanie.

Ogłoszenie wyników budżetu obywatelskiego Łomży na 2021 rok zaplanowano na 15 grudnia.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ itm/