MPK w Poznaniu testuje urządzenia filtrujące powietrzeUM Poznan, www.poznan.pl - 19-11-2020 09:22


Dwa pojazdy MPK Poznań zostały - na razie testowo - wyposażone w specjalistyczne aparaty, które mają poprawić jakość powietrza, podaje Poznan.pl.

Dzięki współpracy z firmą Ster, dwa pojazdy MPK Poznań zostały wyposażone w specjalistyczne aparaty, które mają poprawić jakość powietrza. W trakcie jazdy urządzenie filtruje powietrze, usuwając wirusy, bakterie, alergeny, grzyby, roztocza i kurz, a gdy pojazd nie jest użytkowany (nocą) - dezynfekuje jego wnętrze ozonem.

- Mamy świadomość zagrożenia, dlatego od początku pandemii podejmujemy działania, mające uniemożliwić rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa - mówi Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań. - Wzmocniliśmy proces czyszczenia i dezynfekcji pojazdów. Wprowadziliśmy zasadę centralnego otwierania drzwi przez prowadzących pojazdy. Wszystkie tramwaje i autobusy wyposażyliśmy w automatyczne urządzenia do odkażania rąk. Jako firma otwarta na nowe technologie na bieżąco śledzimy nowe rozwiązania, także w zakresie ochrony przed Covid-19. Obecnie rozpoczynamy testy urządzeń filtrujących powietrze. Ich działanie ma być dwukierunkowe: mają poprawiać jakość powietrza w trakcie podróży, a po zjeździe do zajezdni umożliwiać ozonowanie - dodaje.

Urządzenia przypominają prostokątne pudełka zamontowane pod sufitem pojazdu. Choć wyglądają niepozornie, stanowią system aktywnej poprawy czystości mikrobiologicznej, separacji alergenów i smogu w środkach komunikacji publicznej Antimicrobial+. MPK Poznań chce sprawdzić możliwość ich wykorzystania w poznańskich tramwajach i autobusach.

Testy urządzeń potrwają jeszcze miesiąc.