REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Auschwitz z nową infrastrukturą internetową

  • Autor: PAP
  • 15 wrz 2021 13:11
Muzeum Auschwitz z nową infrastrukturą internetową
Fot. Shutterstock

Muzeum Auschwitz otrzyma nowoczesną infrastrukturę zapewniającą szybki i wydajny dostęp do Internetu, m.in. 5G/4G i łączność bezprzewodową na terenie całego Miejsca Pamięci. Instytucja podała, że dzięki temu na większą skalę możliwa będzie edukacja historyczna.

REKLAMA

"Muzeum Auschwitz dzięki wsparciu technologicznemu Orange Polska zyska nowoczesną infrastrukturę zapewniającą szybki i wydajny dostęp do Internetu. (…) Stanie się jeszcze bardziej dostępne, także dla tych, którzy nie mogą odwiedzić go osobiście" - zakomunikowało w środę biuro prasowe muzeum. List intencyjny został podpisany dzień wcześniej.

Muzeum wskazało w komunikacie, że dzięki nowej infrastrukturze na większą skalę możliwa będzie edukacja zdalna na temat historii, która jest prowadzono z autentycznego terenu Miejsca Pamięci.

Zdaniem dyrektora muzeum Piotra Cywińskiego, "istotą pamięci jest wielkie zapytanie o przyszłość". "Auschwitz-Birkenau, jako Miejsce Pamięci, stało się dla Europy i świata punktem odniesienia, kluczem dla zrozumienia naszego doświadczenia, dla mądrego budowania wizji XXI w. wolnego od antysemityzmu, rasizmu, ksenofobii i innych ideologii osadzonych w nienawiści" - powiedział.

Prezes Grupy Orange Stephane Richard zaznaczył, że bez wiedzy o przeszłości, świat będzie niepełny, pozbawiony narzędzi kształtujących w ludziach cenne wartości i postawy. "Dlatego naszym obowiązkiem jest strzeżenie tej pamięci, bez względu na kraj i miejsce na mapie. A technologie mają ogromną moc, potrafią pokonać granice. Jesteśmy dumni, że uczestniczymy w przedsięwzięciu o tak ważnym, globalnym znaczeniu. Wspieramy je, ponieważ czujemy się odpowiedzialni za przyszłość" - zaznaczył.

Służby prasowe muzeum przypomniały, że były niemiecki obóz Auschwitz jest najczęściej odwiedzanym miejscem tego typu na świecie. "W roku przed wybuchem pandemii tereny byłego obozu odwiedziło ponad 2,3 mln osób. W 2020 r., z powodu pandemii i długiego zamknięcia historycznej przestrzeni, liczba odwiedzających była pięciokrotnie mniejsza" - podały.

To dlatego Muzeum Auschwitz i Fundacja Auschwitz-Birkenau, we współpracy z izraelską firmą AppsFlyer, tworzą innowacyjne narzędzia, dzięki którym wkrótce miliony ludzi zyskają dostęp do edukacji m.in. za pośrednictwem wirtualnego zwiedzania. Miejsce Pamięci oraz jego dziedzictwo staną się powszechnie dostępne. Wymaga to jednak wydajnej łączności internetowej.

"Na całym terenie Miejsca Pamięci Orange Polska zapewni nowoczesną i wydajną infrastrukturę - zarówno światłowodową, jak również mobilną 5G/4G oraz sieć bezprzewodową" - podało muzeum.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ dki/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie