Muzeum Gdańska zaprasza 14 maja na Noc Muzeów. Sprawdziliśmy programPropertyDesign.pl - 10-05-2022 13:36


W miastach całej Polski obchodzona jest w tym tygodniu Noc Muzeów. W Gdańsku została zaplanowana na 14 maja. Z tej okazji Muzeum Gdańska udostępnia dla zwiedzających 6 oddziałów. Wstęp za symboliczną złotówkę.

– Noc Muzeów to wydarzenie zapoczątkowane 25 lat temu w Berlinie, które w 2005 roku przeobraziło się w Europejską Noc Muzeów. W ramach tegorocznej odsłony polegającej na nocnym zwiedzaniu muzeów Muzeum Gdańska udostępni do zwiedzania oddziały, które są ciekawe, ale z wielu względów rzadziej wybierane przez turystów. W Dworze Artusa z kolei będzie można zobaczyć premierowo nową propozycję wystawienniczą prezentującą impresjonistyczne widoki dawnego Gdańska – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – W wybranych oddziałach będzie można otrzymać nieodpłatne egzemplarze wydawnictw, a niektóre zakupić ze sporym upustem. Lista wydawnictw omawiających historię Gdańska jest długa, toteż na pewno każdy miłośnik dziedzictwa naszego miasta znajdzie coś dla siebie – dodaje.

Odkryj dziedzictwo Gdańska. W Kuźni pokazy kucia

W ramach wydarzenia będzie można zwiedzić położone w gdańskim Śródmieściu Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Poczty Polskiej oraz Dom Uphagena i Dwór Artusa. W Kuźni Wodnej w Oliwie na zwiedzających czekają pokazy oraz warsztaty z kucia swobodnego. Z kolei przy Wartowni nr 1 na Westerplatte będzie można zobaczyć wystawę "Ostatni". Wydarzenia rozpoczynają się o 19.00. Prawie wszystkie z wymienionych miejsc będzie można zwiedzić do 1.00 w nocy następnego dnia (15 maja). 

W każdym z oddziałów będą obowiązywać ograniczenia w ruchu podyktowane zasadami bezpieczeństwa każdego z udostępnionych obiektów. Do Dworu Artusa i Muzeum Nauki Gdańskiej co 30 minut będzie mogło wejść 30 osób. Ostatnia grupa będzie mogła wejść o 23.50.

Wyjątkiem będzie Muzeum Nauki Gdańskiej. Tu zwiedzanie potrwa do północy, a ostatnia grupa będzie mogła wejść o 22.50. Cena biletu wstępu na noc Muzeów wynosi 1 zł.

Podczas nocy Muzeum nieczynne będą Twierdza Wisłoujście (prace rewaloryzacyjne), Muzeum Bursztynu oraz Ratusz Głównego Miasta.

Premiera „Galerii Malarstwa - Dwór Artusa”

Podczas Nocy Muzeów zwiedzający będą mogli po raz pierwszy zapoznać się projektem Galerii Malarstwa udostępnionej w Sali Rycerskiej Dworu Artusa. Autorami zaprezentowanych dzieł przedstawiających widoki przedwojennego Gdańska są impresjoniści i postimpresjoniści Berthold Hellingrath, Theodor Urtnowski, Werner Willibald, Gerhard Graf i inni.

Wystawa została przygotowana również z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku. Do wybranych obrazów dostępne będą tłumaczenia na system języka migowego oraz audiodeskrypcje.

Patronem Galerii Malarstwa Dwór Artusa jest Browar Amber z Bielkówka, który współfinansuje zakup dzieł prezentowanych na wystawie czasowej.

Przytul książkę. Możesz ją również kupić ze specjalnym upustem

We wszystkich oddziałach będzie można zakupić z sięgającym od 10 do 50% rabatem wybrane wydawnictwa Muzeum Gdańska. Upusty nie sumują się z tymi, które wynikają z innych programów Muzeum Gdańska (np. Certyfikowanych Przewodników lub Darczyńców Muzeum Gdańska).

Z kolei w Muzeum Nauki Gdańskiej, Dworze Artusa oraz Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku będzie można odebrać nieodpłatny egzemplarz wybranej książki. Pozycje będą dostępne według określonego klucza. W Dworze Artusa będą dostępne katalogi wystaw oraz publikacje ogólne z zakresu historii Gdańska i Muzeum. W Muzeum Poczty Polskiej publikacje z zakresu historii dwudziestolecia międzywojennego oraz II wojny światowej. Z kolei w Muzeum Nauki Gdańskiej dostępne będą publikacje stricte naukowe. Ceny regularne publikacji wahają się od 5 do 60 złotych.

Jeden uczestnik może pobrać maksymalnie 2 publikacje.

Godziny otwarcia oddziałów w związku z Nocą Muzeów

Wejście 30-osobowych grup co 30 min, począwszy od 19.00 do 23.50.

Dwór Artusa, Długi Targ 43/44, godz. 19.00-1.00
Dom Uphagena, ul. Długa 12, godz. 19.00-1.00
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
Wejście 30-osobowych grup co 30 min, począwszy od 19.00 do 22.50.

Muzeum Nauki Gdańskiej, wieża kościoła św. Katarzyny, wejście obok wejścia do kościoła, godz. 19.00-24.00
Wstęp wolny. Ostatnie wejście o 23.50.
Kuźnia Wodna w Oliwie, ul. Bytowska 1a, godz. 19.00-1.00