REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Mazowieckie w Płocku ma 200 lat. Na jubileusz planuje plenerowe wystawy

  • Autor: PAP
  • 17 wrz 2021 12:15
Muzeum Mazowieckie w Płocku ma 200 lat. Na jubileusz planuje plenerowe wystawy
Muzeum Mazowieckie w Płocku. Żródło: facebook.com/muzeummazowieckie/

Muzeum Mazowieckie w Płocku, obchodzące w tym roku 200-lecie, przygotowuje dwie jubileuszowe wystawy w plenerze - o historii tej placówki oraz o jej najcenniejszych zbiorach. Ekspozycje „200 lat Muzeum w Płocku 1821-2021” i „Z muzealnej skarbnicy” będzie można oglądać od 21 września.

REKLAMA

- Na 26 planszach umieściliśmy mnóstwo archiwalnych fotografii, pięknie kaligrafowanych dokumentów, zdjęć naszych pracowników, jak zwykle zajętych aranżacją kolejnych wystaw - podkreśla Milena Kolibczyńska z Muzeum Mazowieckiego, opisując ekspozycję "200 lat Muzeum w Płocku 1821-2021". I dodaje, że "na odwrocie plansz" historycznej wystawy będzie można obejrzeć drugą ekspozycję - "Z muzealnej skarbnicy". Ta wystawa prezentuje z kolei przykłady najcenniejszych obiektów zgromadzonych w naszym muzeum.

Płockie Muzeum Mazowieckie jest najstarszą tego typu placówką powstałą z inicjatywy społecznej w Polsce. Obie jubileuszowe wystawy prezentują nie tylko 200 lat muzealnych dziejów, w tym kolekcji, ale także pejzaż miasta i to, jak w tym czasie "zmieniały się płockie ulice, jak samochody zastąpiły dorożki, dżinsy wyparły surduty, a bruk na Rynku Kanonicznym stał się asfaltem na Placu Narutowicza".

Muzeum w Płocku powstało w 1821 r. z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. Placówka, która od tego czasu zmieniała swe siedziby i nazwy, rozbudowując jednocześnie zbiory i ekspozycje, początkowo historyczne i archeologiczne, jest uznawana za najstarsze muzeum publiczne w Polsce. Od 1963 r. nosi nazwę Muzeum Mazowieckiego.

W 2005 r. placówka przeniosła swą siedzibę z dawnego opactwa benedyktyńskiego do odrestaurowanej, secesyjnej kamienicy w centrum miasta, gdzie główną część ekspozycji stanowią typowe dla przełomu XIX i XX wieku wnętrza mieszkań, oddające klimat epoki secesji, a także zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła okresu Młodej Polski. Jest tam również wystawa poświęcona historii Płocka. Z kolei w pobliskim spichlerzu prezentowane są zbiory etnograficzne i sztuki Dalekiego Wschodu.

W 2006 r. płockie Muzeum Mazowieckie podjęło decyzję o rozszerzeniu działalności i stworzeniu stałej wystawy art deco. Projekt kupna działki, na której znajduje się kamienica przeznaczona na te zbiory, a także jej remont i przygotowanie nowej ekspozycji, kosztował ok. 32 mln zł, z czego ok. 4 mln zł to wsparcie unijne, a pozostała kwota to dofinansowanie samorządu Mazowsza. Ekspozycja ta została otwarta na początku września tego roku przy ul. Kolegialnej, niedaleko głównej siedziby placówki. Na wystawie prezentowanych jest ponad 1 tys. eksponatów z lat 20. i 30. XX wieku, w tym meble, rzemiosło i malarstwo.

Cała kolekcja Muzeum Mazowieckiego w Płocku liczy obecnie ok. 100 tys. eksponatów, a stałe wystawy poświęcone secesji i art deco, to największe w Polsce ekspozycje poświęcone tym epokom. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie