×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Narodowe w Warszawie świętuje. Moc atrakcji w weekend z okazji 160. rocznicy urodzin

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 20 maj 2022 14:30
Muzeum Narodowe w Warszawie świętuje. Moc atrakcji w weekend z okazji 160. rocznicy urodzin
fot. shutterstock

Jubileusz 160-lecia istnienia świętować będzie w weekend 21-22 maja Muzeum Narodowe w Warszawie. Wśród atrakcji przewidziane są m.in. bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw, w tym nowo otwartych: „Chagall”, „Stan rzeczy” i „CYRK”, spotkania z kustoszami, koncerty i spacery po Warszawie.

REKLAMA

  • Rocznica powstania MNW przypada na 20 maja, jednak - jak zapewniają organizatorzy - cały nadchodzący urodzinowy weekend będzie okazją do wspólnego świętowania.
  •  Będzie można zwiedzać nowo otwarte wystawy czasowe w Gmachu Głównym MNW oraz w Muzeum Rzeźby w Królikarni.

Na ekspozycji "Chagall" prezentowane są najnowsze nabytki w kolekcji Muzeum - 14 kolorowych prac Marca Chagalla. To ich pierwsza i ze względu na surowe wymogi konserwatorskie w najbliższym czasie jedyna prezentacja w MNW. Druga z nowych wystaw "Stan rzeczy" opowiada o przedmiotach codziennego użytku, pochodzących z różnych czasów i kultur, dziś już niekiedy zapomnianych.

Oddział MNW w Królikarni zaprasza do odwiedzenia nowej ekspozycji, niesłychanie oryginalnie zaaranżowanej - "CYRK". Jest to zabawna, ale i pełna melancholii opowieść o historii cyrku i losach jego artystów. W sobotę zapowiadane są spotkania z opiekunami zbiorów; o historii i różnorodności kolekcji muzeum opowiedzą kustosze w Galerii Sztuki Starożytnej, Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki Dawnej, Galerii Sztuki XIX Wieku, Galerii Wzornictwa Polskiego, a także w Zbiorach Sztuki Orientalnej, Bibliotece i Archiwum. Spotkania odbędą się o godz. 11.00, 13.00 i 15.00. Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie muzeum, liczba miejsc ograniczona.

Koncert i piesze wędrówki

W sobotni wieczór odbędzie się koncert Warszawskiego Combo Tanecznego; wystąpią: Anna Bojara (piła), Jan Emil Młynarski (śpiew, bandżola), Piotr Zabrodzki (bandżola), Karol Szczubełek (gitara), Wojtek Traczyk (kontrabas), Tomasz Duda (saksofon) oraz Maurycy Idzikowski (trąbka, saxhorn). W czasie koncertu dostępna będzie pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących.

W sobotę i niedzielę MNW zaprasza o godz. 16.00 na piesze wędrówki po Warszawie razem z muzealnymi edukatorami. Odbędą się dwa spacery tematyczne: "Warszawski klasyk - o recepcji antyku w architekturze Warszawy"; jego uczestnicy wyruszą z dziedzińca Pałacu pod Blachą przy Pl. Zamkowym 2. Chętni na drugi spacer "Dom dla sztuki - siedziby Muzeum Narodowego w Warszawie" spotkają się przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego. Do udziału uprawnia bezpłatny bilet, który można pobrać online lub w kasie MNW. W niedzielę 22 maja o godz. 13.00 odbędzie się koncert zespołu Jerz Igor dla rodzin z dziećmi. Wstęp jest bezpłatny. Jerzy Rogiewicz i Igor Nikiforow wspólnie tworzą muzykę od 2014 roku. Tym razem zespół wykona utwory ze swojego ostatniego albumu "Wyspa" (2020). Zagrają w składzie: Igor Nikiforow (śpiew, gitary, perkusja), Jerzy Rogiewicz (śpiew, klawisze), Karolina Rec (wiolonczela, śpiew), Tomasz Duda (flet, saksofon barytonowy, klarnet basowy), Maurycy Idzikowski (trąbka), Tomasz Dworakowski (puzon), Jakub Czubak (gitara basowa) i Julian Horodyski (zestaw perkusyjny). W czasie koncertu dostępna będzie pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących. Dzieci organizatorzy weekendu zapraszają także do odwiedzenia kolorowej przestrzeni edukacyjnej na pierwszym piętrze muzeum.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Warszawie.

Przed 160 laty, 20 maja 1862 roku w Warszawie ustawą o wychowaniu publicznym w Królestwie Polskim powołano Muzeum Sztuk Pięknych, które stanowiło zaczątek Muzeum Narodowego. Było to przedsięwzięcie ogromnie ważne dla polskiej kultury. Zarówno muzeum, jak i powstałe dwa lata wcześniej Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych stawiały sobie za cel opiekę nad artystami oraz kolekcjonowanie, wystawianie i przechowywanie dzieł sztuki.

Zbiory muzeum, rozwijane od chwili powstania instytucji, liczą dziś przeszło 830 tysięcy obiektów. Obecna siedziba, monumentalny gmach projektu Tadeusza Tołwińskiego w Alejach Jerozolimskich 3, została otwarta w 1938 roku. W jubileuszowym 2022 roku rozpoczęta została od lat planowana rozbudowa MNW. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich - jak informuje prof. Łukasz Gaweł, dyrektor MNW - ogłoszony został konkurs na opracowanie koncepcji Nowego Pawilonu MNW - Centrum Konserwatorsko-Magazynowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie