REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Narodowe w Warszawie z wystawą o Witkacym

  • Autor: PAP
  • 08 lip 2022 11:19
Muzeum Narodowe w Warszawie z wystawą o Witkacym
fot. Unsplash

Wystawa poświęcona jest twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, jednego z najwybitniejszych twórców kultury polskiej XX wieku. W Muzeum Narodowym w Warszawie można obejrzeć blisko 500 prac Witkacego.

REKLAMA

  • Na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie można obejrzeć prace Witkacego ze zbiorów własnych oraz z licznych muzeów i instytucji w Polsce, a także rzadko prezentowane dzieła z kolekcji prywatnych.
  • Celem wystawy jest zaprezentowanie stosunku Witkacego do sztuki, który dążył do rozbicia konwencjonalnego myślenia o twórczości artystycznej.
  • Wystawę można oglądać do 9 października 2022 r.

Prof. Piotr Gliński określił Witkacego jako jednego z najbardziej wszechstronnych twórców swojej epoki. Przypomniał, że na twórczość Witkiewicza wpływało "intensywne przyspieszenie cywilizacyjne pierwszej połowy XX wieku", którego był "rejestratorem". "To właśnie refleksja nad przemianą historyczną i społeczną zdaje się określać horyzont jego twórczości artystycznej i literackiej" - podkreślił prof. Piotr Gliński. Wicepremier dodał, że otwarta w Muzeum Narodowym Warszawa jest elementem obchodów 160 rocznicy powołania tej instytucji.

Blisko 500 prac na wystawie

Wystawa poświęcona jest twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, jednego z najwybitniejszych twórców kultury polskiej XX wieku. Był artystą wszechstronnym, filozofem, pisarzem i przenikliwym krytykiem cywilizacji. Na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie można obejrzeć prace Witkacego ze zbiorów własnych oraz z licznych muzeów i instytucji w Polsce, a także rzadko prezentowane dzieła z kolekcji prywatnych. To blisko 500 prac - obrazów, rysunków, pasteli i fotografii pochodzących z kolekcji muzealnych i prywatnych.

Dyrektor Muzeum Narodowego Łukasz Gaweł powiedział, że uwagę zwiedzających zwróci współczesny kontekst twórczości Witkacego. Przypomniał, że artysta był świadkiem zbrodni rewolucji bolszewickiej, a ponad dwie dekady później jego sprzeciwem wobec zagrożenia nadciągającego ze wschodu było samobójstwo popełnione na Kresach we wrześniu 1939 r. "Kiedy zaczynały się prace nad tą wystawą, nikt z nas nie przypuszczał, że nabierze ona takiego kontekstu i zostanie umiejscowiona w naszej rzeczywistości" - zauważył dyrektor MNW.

Celem wystawy jest zaprezentowanie stosunku Witkacego do sztuki, którego celem było rozbijanie konwencjonalnego myślenia o twórczości artystycznej. Wystawa jest przeglądem tematów ważnych dla samego artysty i sztuki nowoczesnej. To m.in.: kosmos, ciało, historia, ruch, pierwotna wizja artystyczna, psychologiczna intensywność przeżycia metafizycznego, refleksja socjologiczna. Ważnym aspektem proponowanej interpretacji twórczości Witkacego jest również pokazanie jego działań performatywnych i paraartystycznych.

Dzieła Witkacego zestawione z innymi pracami awangardy

Podczas otwarcia ekspozycji kurator wystawy, dr Zofia Machnicka, powiedziała, że Witkacy był częścią wielkiego nurtu europejskiego modernizmu i jego twórczość nie może być prezentowana i dyskutowana w oderwaniu od innych przedstawicieli sztuki tego okresu lub stawiana na marginesie ich działań. Na wystawie dzieła Witkacego zostały zestawione z innymi pracami awangardy pierwszej połowy XX wieku - Wasilija Kandinsky'ego, Maxa Ernsta, Rudolfa Schlichtera, Umberto Boccioniego i Marcela Duchampa. "Witkacy był świadomy swojego czasu, epoki i zadań artysty" - podkreśliła dr Machnicka.

"Jego bezkompromisowość i konsekwencja w podążaniu własną drogą fascynują do dziś. Witkacy czerpał inspirację z różnych dokonań artystycznych i naukowych, reagował na otaczającą go nowoczesność. Był świadkiem historii - I wojny światowej i rewolucji październikowej, rejestratorem przejawów przyspieszenia cywilizacyjnego, przyczyniającego się do mechanizacji życia jednostki. Jego wybory i intuicje nierzadko okazują się aktualne" - podkreślają organizatorzy wystawy.

Wystawę można oglądać do 9 października 2022 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie