×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Sztuki w Łodzi z dwiema nowymi wystawami

  • Autor: PAP
  • 07 paź 2022 11:35
Muzeum Sztuki w Łodzi z dwiema nowymi wystawami
Muzeum Sztuki w Łodzi z dwiema nowymi wystawami, fot. Shutterstock

W Muzeum Sztuki w Łodzi ruszają w piątek dwie nowe wystawy. Pierwsza z nich to zbiór prac ukraińskiego artysty Nikity Kadana; druga - utrzymana w kosmistycznej estetyce wystawa zbiorowa.

REKLAMA

  • Od piątku w Muzeum Sztuki w Łodzi prezentowane będą dwie nowe wystawy.
  • "I ogień i popiół" to wybór prac współczesnego ukraińskiego artysty i aktywisty Nikity Kadana, zaś "Obywatele kosmosu" są ekspozycją zbiorową ukazującą mnogość kosmistycznych idei i estetyk.

"+I ogień, i popiół. Nikita Kadan+ prezentujemy na jednym piętrze z wystawą zbiorową +Obywatele kosmosu. Anton Vidokle z Veroniką Hapchenko, Fedirem Tetianyczem i Kolekcją Międzynarodowego Instytutu Kosmizmu+. Sugerujemy by zwiedzać je razem. Oba projekty otwiera prezentacja szkiców i asamblaży ukraińskiego artysty Fedira Tetianycza" - poinformowali organizatorzy wydarzeń.

Historia ukraińskiej awangardy

Nikita Kadan to współczesny ukraiński artysta i aktywista. W łódzkim Muzeum Sztuki będzie można obejrzeć wybór jego instalacji, fotografii, rysunków i rzeźb z ostatnich kilku lat. Pojawią się wśród nich także najnowsze realizacje, nawiązujące do trwającej od 2014 roku wojny w Ukrainie.

Jak podają kuratorzy wystawy, głównym tematem podejmowanym przez Kadana jest historia Ukrainy: w jej społecznym, politycznym i przede wszystkim artystycznym wymiarze. Artysta sięga do historii ukraińskiej awangardy, żeby badać polityczne paradoksy przeszłości. W swojej pracy korzysta zarówno z konkretu archiwów, jak i poetyckiej wyobraźni. Przy ich pomocy odtwarza biografie ukraińskich awangardystów i XX-wieczne monumenty.

Artysta sięga po elementy architektury i wystroju wnętrz dobrze znane z życia w państwie byłego bloku wschodniego. Komoda ze szklaną witrynką czy ozdobna krata okienna, stają się u Kadana punktem wyjścia do opowiedzenia o tym, jak codzienne i prywatne łączy się z polityką i historią.

"Na wystawie zobaczymy zarówno odległe echa rewolucji 1905 roku, jak i obrazy trwającej obecnie wojny. Unikalną rekonstrukcję Gabinetu Abstrakcji El Lissitzky'ego, pozostałą po wystawie Awangardowe muzeum, wypełnią obrazy zniszczonego bombardowaniami Kijowa i wybór prac z kolekcji Muzeum. Natomiast w Sali Neoplastycznej strzaskane kulami witraże przypomną o wydarzeniach, które miały miejsce w 2014 roku w obwodzie donieckim" - zapowiadają organizatorzy.

Kosmistyczna estetyka w Muzeum Sztuki

Z kolei "Obywatele kosmosu" to wystawa ukazująca mnogość kosmistycznych idei i estetyk, zorganizowana wokół badań prowadzonych przez Antona Vidokle (ur. 1965), artystę i wydawcę, który przez blisko dekadę zgłębiał filozofię kosmizmu z intencją zaproponowania nowej odsłony przyszłości wolnej od śmierci, wojny, rozkładu i eksploatacji natury. Na wystawie znajdzie się seria jego filmów, kręconych w Japonii, Ukrainie, Rosji, Kazachstanie oraz we Włoszech, przybliżających niektóre z kluczowych zagadnień tej intelektualnej i artystycznej tradycji.

"Na wystawie znajdą się również dzieła z kolekcji Muzeum Sztuki, jako zasoby domyślnej Międzynarodówki Kosmistycznej. Celem ekspozycji jest wykazanie, że ruch kosmistyczny nie był działaniem wyłączenie rosyjskim, stąd podkreśla ona udział artystów ukraińskich w badaniu zagadnień kosmizmu. Fedir Tetianycz był performerem, projektantem, malarzem i poetą, głęboko zainteresowanym koncepcją biosfery. Stworzył on doktrynę Frypulii, opartą na kategoriach wieczności, nieskończoności i bezgraniczności. Na wystawie umieszczono również obrazy Veroniki Hapczenko, krakowskiej malarki wizjonerki, ilustrujące różne aspekty pism Konstantina Ciołkowskiego" - zapowiedział w opisie ekspozycji jej kurator Daniel Muzyczuk.

Wernisaż obu wystaw odbędzie się w piątek o godz. 18 w Muzeum Sztuki w Łodzi - wejście od ul. Gdańskiej 43.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie