REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Muzeum w Ełku pokazało odrestaurowany eksponat. Unikatowy w skali kraju

  • Autor: PAP
  • 20 lis 2021 17:25
Muzeum w Ełku pokazało odrestaurowany eksponat. Unikatowy w skali kraju
Muzeum w Ełku zaprezentowało odrestaurowaną karetę z XIX wieku. fot. Shutterstock

Muzeum w Ełku zaprezentowało odrestaurowaną karetę z XIX wieku. Obiekt przeszedł kompleksową konserwację.

REKLAMA

  • Muzeum Historyczne w Ełku (woj. warmińsko-mazurskie) udostępniło zwiedzającym zabytkową karetę z XIX wieku, która powróciła po kompleksowej konserwacji.
  • Według muzealników jest to obiekt niezwykle cenny i unikatowy w skali kraju, głównie dlatego, że przetrwał w praktycznie niezmienionym stanie.
  • Unikatowy pojazd będzie wykorzystywany podczas zajęć edukacyjnych o rozwoju transportu.

Kareta udostępniona przez ełckie muzeum to czterokołowy pojazd zaprzęgowy typu plauka, typowy dla Śląska Cieszyńskiego. Ma charakterystyczne zadaszenie nad kozłem, ze sztywną budą krytą skórą. Pochodzi z końca XIX w. i ma zachowane wszystkie części konstrukcyjne podwozia i nadwozie, oryginalną tapicerkę wnętrza i kozła oraz fartuch stangrecki.

Według muzealników jest to obiekt niezwykle cenny i unikatowy w skali kraju, głównie dlatego, że przetrwał w praktycznie niezmienionym stanie. Muzeum nabyło go w 2019 r. od prywatnej osoby z okolic Grajewa.

Renowacja karety została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace przeprowadzono w taki sposób, by w minimalnym stopniu ingerować w oryginalną substancję zabytku. Konserwacja objęła elementy drewniane, metalowe, ze skóry naturalnej, imitujące skórę oraz tkaniny stanowiące część wykończenia karety.

W ramach - wartego ponad 340 tys. zł - projektu ełckie muzeum planuje też rozpocząć pod koniec listopada bezpłatne zajęcia edukacyjne, podczas których uczniowie poznają historię rozwoju transportu. Poza odrestaurowaną karetą będą mogli obejrzeć modele i oryginalne eksponaty związane z podróżowaniem, m.in. wóz, dyliżans, parowóz czy lokomotywę spalinową. (PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ mmu/

Podobał się artykuł? Podziel się!