×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Włókiennictwa w Łódzi z blisko 500 tys. wsparciem

  • Autor: PAP
  • 01 lut 2022 16:33
Muzeum Włókiennictwa w Łódzi z blisko 500 tys. wsparciem
490 tys. euro z Funduszy norweskich wesprze Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. fot. Shutterstock

Blisko 500 tys. euro otrzymało Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wystawy i badania.

REKLAMA

  • 490 tys. euro z Funduszy norweskich wesprze Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (CMWŁ).
  • Pozyskane pieniądze zostaną przeoczone na realizację międzynarodowego projektu poświęconego sztuce tkaniny. Zaplanowano m.in. dwie wystawy oraz badania.

Jak poinformował we wtorek łódzki magistrat, otrzymane fundusze pochodzą z Programu "Kultura" Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-21 i są przeznaczone na realizację projektu "Struktury przeplatania: tkanina jako materiał, metoda, nośnik".

Przedsięwzięcie artystyczne będzie współtworzone przez CMWŁ przez dwa lata razem z Uniwersytetem w Bergen w Norwegii oraz Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego zakres tematyczny skupia się wokół sztuki tkaniny, która prezentowana jest jako część dziedzictwa sztuk wizualnych oraz nośnik znaczeń kulturowych, składnik rytuałów i dokument historyczny.

Celem projektu jest m.in. integracja oraz współpraca środowisk kulturalnych i naukowych z Polski i Norwegii, włączanie w nurt kultury i sztuki tradycji twórczych mniejszości etnicznych, w tym tradycji Samów z Norwegii oraz tradycji z Podlasia. Inne zadania to popularyzacja wiedzy o polskiej i norweskiej tkaninie artystycznej i jej uwarunkowaniach kulturowych, wyznaczenie nowych perspektyw badawczych, a także wspieranie rozwoju artystycznego poprzez organizację rezydencji artystów.

"W ramach zadania zaplanowano organizację międzynarodowych wystaw sztuki tkaniny, seminariów z udziałem studentów i doktorantów uczelni artystycznych oraz ekspertów z Polski i Norwegii, rezydencji badawczych, sympozjum, a także współpracę przy tworzeniu publikacji naukowej, platformy internetowej oraz materiałów promocyjnych" - wyjaśniono.

W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwie wystawy. Pierwsza to planowana na pod koniec 2023 lub na początku 2024 r. ekspozycja współczesnej tkaniny uwzględniająca aspekty tradycji warsztatu, historii i jej wystawiennictwa oraz wyniki badań nad tradycją Samów.

W aranżacji drugiej uczestniczyć mają zaś studenci Szkoły Doktorskiej z ASP w Krakowie i studenci Tkaniny z Bergen. W 2023 r. będzie ona prezentowana w Łodzi oraz w Bergen.

Ponadto zaplanowano cztery związane z tkaniną ludową rezydencje tematyczne w: Łodzi, na Podlasiu oraz w Bergen i innych miastach w Norwegii. Ich uczestnikami będą artyści Szkoły Doktorskiej ASP w Krakowie oraz studenci Pracowni Tima Parra-Williamsa z Akademii w Bergen. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ pat/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie