REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Na zamku w Malborku rozpoczyna się projekt rewitalizacji podzamcza

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 mar 2021 14:49
Na zamku w Malborku rozpoczyna się projekt rewitalizacji podzamcza
Wkrótce nastąpi przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku. Fot. mat. prasowe Muzeum Zamkowe w Malborku

Muzeum Zamkowe w Malborku rozpoczyna realizację trzyletniego projektu "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych".

REKLAMA

Prrojekt będzie jednym z dwóch projektów realizowanych w obecnej edycji funduszy EOG w województwie pomorskim. Muzeum Zamkowe w Malborku już po raz trzeci uzyskało dofinansowanie z tzw. funduszy norweskich, a więc skorzystało z wszystkich ogłoszonych dotychczas edycji programu. W ich ramach zrealizowano prace m.in. w dwóch najlepiej rozpoznawalnych częściach zespołu zamkowego w Malborku: Pałacu Wielkich Mistrzów i Wielkim Refektarzu na Zamku Średnim oraz kościele NMP z kaplicą Św. Anny na Zamku Wysokim.

Rozpoczynający się właśnie projekt ma zaspokoić potrzeby związane z zakończeniem powojennej odbudowy założenia zamkowego oraz stworzyć przestrzenie dla nowoczesnych pracowni muzealnych. Ważnym elementem programu, będzie także popularyzacja i edukacja w zakresie dziedzictwa architektonicznego i szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego. 

- Realizacja prac stanowić będzie kontynuację powojennej odbudowy i zaplanowana została zgodnie z wypracowanymi dotychczas w zespole zamkowym zasadami konserwatorskimi. Aby wprowadzić funkcje użytkowe zaprojektowano niezależną konstrukcję, która zachowując zabytkowe relikty umożliwi wprowadzenie kubatury i zadaszenia, odtwarzających historyczne bryły z wykorzystaniem tradycyjnych materiałów budowlanych. Projekt obejmuje również wykończenie wnętrz, wykonanie niezbędnych instalacji i ich przyłączenia do sieci oraz wyposażenie projektowanych w odtwarzanych obiektach pracowni muzealnych w specjalistyczny sprzęt. W odbudowanych budynkach miejsce znajdą pracownie konserwatorskie, pracownia digitalizacji, biblioteka naukowa oraz Centrum badań nad dziedzictwem pokrzyżackim - mówiła Agnieszka Kowalska, Koordynator Projektu, Zastępca Dyrektora ds. naukowo-konserwatorskich.

Równolegle z pracami budowlanymi i konserwatorskimi realizowana będzie oferta edukacyjno-kulturalna, adresowana zarówno do osób zainteresowanych tematami ochrony dziedzictwa kulturowego, ale nie związanych z nimi zawodowo jak i specjalistów. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie