×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nagroda dla propagatorki sztuki Kamy Zboralskiej

  • Autor: PAP
  • 23 cze 2022 16:51
Nagroda dla propagatorki sztuki Kamy Zboralskiej
Nagroda dla propagatorki sztuki Kamy Zboralskiej, fot. shutterstock

Kama Zboralska, ekspert rynku sztuki, autorka publikacji o sztuce współczesnej i twórczyni rankingu artystów - Kompasu Sztuki i Kompasu Młodej Sztuki została uhonorowana nagrodą "Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie" im. Feliksa "Manggha" Jasieńskiego.

REKLAMA

Finał 7. edycji dorocznej nagrody "Kolekcjonerstwo - nauka i upowszechnianie" im. Feliksa "Manggha" Jasieńskiego odbył się w środę 22 czerwca br. w prywatnym Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie. Jego właścicielem jest kolekcjoner Marek Roefler. Trzon jego zbioru tworzą dzieła twórców związanych ze środowiskiem École de Paris.

Kama Zboralska została laureatką nagrody jako dziennikarka za publikacje popularyzujące ideę kolekcjonerstwa, prezentujące wkład kolekcjonerów w ochronę dziedzictwa narodowego. Jest autorką tekstów propagujących sztukę współczesną i autorką trzech książek z cyklu "Sztuka inwestowania w Sztukę". Są to "Przewodnik po galeriach" (pierwszy tom został wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w Konkursie na Najpiękniejsze Książki Roku 2003); album "Galeria (-1) Polski Komitet Olimpijski. Wystawy sztuki współczesnej 2006-2016" (2016) oraz "101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących" (2019).

Jest też autorką "Kompasu Sztuki i Kompasu Młodej Sztuki" - unikatowych rankingów artystów współczesnych, od 2008 do 2020 roku prezentowanych na łamach "Rzeczpospolitej", w dziale "Moje pieniądze". Od 2006 roku jest także członkiem Komisji Kultury Polskiego Komitetu Olimpijskiego - z jej inicjatywy powstała Galeria (-1) prowadzona przez PKOI. Jako kurator zorganizowała ponad sto pięćdziesiąt wystaw sztuki współczesnej. W dowód uznania za działalność w dziedzinie "sport i sztuka" została uhonorowana przez PKOI srebrnym i złotym medalem "Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego". Od 2012 roku Zboralska jest dyrektorem programowym Warszawskich Targów Sztuki. Prowadzi wykłady na temat rynku sztuki m.in. na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Nagroda "Kolekcjonerstwo - nauka i upowszechnianie" im. Feliksa "Manggha" Jasieńskiego ustanowiona została w 2016 roku przez Muzeum Narodowe w Krakowie, Archiwum Polskiej Akademii Nauk i Dom Spotkań z Historią w Warszawie. Jej inicjatorem był Ryszard Kruk, redaktor portalu www.kolekcjonerstwo.pl.

Feliks Jasieński (1861-1929) wybitny kolekcjoner, mecenas artystów, organizator wystaw, pisarz, publicysta, popularyzator sztuki. Studiował w Berlinie i Paryżu ekonomię polityczną, filozofię, literaturę, historię sztuki i muzykę. Wiele podróżował po Europie, Azji i Egipcie. W 1901 roku, zafascynowany sztuką Wschodu, zaprezentował swoją kolekcję sztuki japońskiej w Zachęcie Sztuk Pięknych w Warszawie. Nie wywołała większego zainteresowania. Feliks Jasieński rok później przeniósł się do Krakowa. Jego zbiory, pochodzące z Azji fascynowały wielu młodopolskich malarzy. Inspirowały ich m.in. japońskie drzeworyty - szczególnie autorstwa Hokusaia.

Kolekcję liczącą ponad 15 tysięcy obiektów, w tym słynny "Szał" Podkowińskiego oraz "Macierzyństwo" Wyspiańskiego Jasieński w 1920 roku przekazał miastu Kraków. Dar obejmował nie tylko dzieła takich artystów jak Julian Fałat, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Włodzimierz Tetmajer, Wojciech Weiss, Leon Wyczółkowski, lecz także zbiór sztuki azjatyckiej, około dwustu pasów polskich, kobierce, kilimy, meble i przedmioty rzemiosła artystycznego, a także znaczną bibliotekę.

Podobał się artykuł? Podziel się!