REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Nagroda Jana Baptysty Quadro dla pracowni Ultra Architects

  • Autor: PAP
  • 10 lis 2017 10:47
Nagroda Jana Baptysty Quadro dla pracowni Ultra Architects
Biurowiec Za Bramką powstał z myślą o rozwoju młodych przedsiębiorstw, start-upów oraz myśli technologicznej. Głównym założeniem projektowym, które determinowało pracę architektów z pracowni Ultra Architects było stworzenie wspólnej przestrzeni wymiany myśli i energii młodych przedsiębiorców. fot. mat.pras.

Projekt biurowca przy ul. Za Bramką w Poznaniu otrzymał Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną 2016 roku. Statuetkę odebrali architekci Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski ze zwycięskiej pracowni Ultra Architects.

REKLAMA

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro przyznawana jest od 1999 roku przez prezydenta Poznania za szczególne i wartościowe dokonania twórcze w zakresie architektury oraz kształtowanie przestrzeni i klimatu miasta.

Gala wręczenia nagrody odbyła się w czwartek w poznańskim ratuszu.

"Zwycięski obiekt zyskał poparcie za atrakcyjną, pozbawioną kompleksów i współczesną formę architektoniczną. Doceniliśmy go również za jego komplementarność, gdzie oprócz biur pojawia się wielokondygnacyjny garaż, zaś w parterze budynku wykreowano przestrzeń usług, która ożywiła martwą dotąd ulicę" - podkreślił zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski.

Dla kapituły przyznającej nagrodę, ważną kwestią była jest także przestrzeń publiczna, którą utworzono między biurowcem a znajdującym się nieopodal budynkiem Poznańskiego Centrum Świadczeń. Znajduje się tam obecnie mały zaułek z zielenią i oryginalną małą architekturą.

"Tym samym, oprócz nowych miejsc pracy, poprawiła się estetyka przestrzeni miejskiej oraz zachowano miejsce przyjazne dla przyrody" - zaznaczał Wudarski.

Kapituła podkreśliła również, że liczy się zarówno dobrze zorganizowana przestrzeń, ale jednocześnie wartościowa architektura. "Wszystko to jest oceniane przez mieszkańców, jak i turystów odwiedzających stolicę Wielkopolski" - podkreślono w trakcie czwartkowej uroczystości.

Architekt Marcin Kościuch z pracowni Ultra Architects podkreślił, że projektując biurowiec, architekci kierowali się zasadą, aby "przede wszystkim nie szkodzić otoczeniu - i rzeczywiście w taki sposób go tworzyliśmy".

"Od strony ulicy jest prosta fasada, natomiast od tyłu stworzony jest tak, aby wpuścić jak najwięcej światła. Myślę, że ta forma budowli, a także towarzysząca jej zieleń to taki +nowy język architektury+. Uzupełniamy teraz puste miejsca w miastach i musimy się wpasować tak, aby nie niszczyć istniejących już budowli. Budynek spełnia te wymagania, tworzy nową jakość" - podkreślił Kościuch.

Przyznawana w Poznaniu nagroda nawiązuje do architekta z epoki renesansu, twórcy m.in. poznańskiego ratusza - Jana Baptysty Quadro. Pierwszym laureatem nagrody był Klemens Mikuła, któy odebrał statuetkę za projekt zespołu sportowo-rekreacyjnego na terenie Jeziora Maltańskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie