×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Największa w Bieszczadach - galeria sztuki "Synagoga" otwiera sezon. Na wystawie ok. 4 tys. prac artystów

  • Autor: PAP
  • 07 maj 2022 12:50
Największa w Bieszczadach - galeria sztuki "Synagoga" otwiera sezon. Na wystawie ok. 4 tys. prac artystów
fot. shutterstock

Około 4 tys. prac artystów związanych z Bieszczadami i Beskidem Niskim można będzie od soboty oglądać na wystawie "Bieszczadzkie zadumania" w Lesku. Sobotnim wernisażem tamtejsza - największa w Bieszczadach - galeria sztuki "Synagoga" otworzy tegoroczny sezon.

REKLAMA

Jak przekazał Dawid Lipka z Urzędu Miasta i Gminy Lesko, galeria co roku rozpoczyna sezon z początkiem maja i jest otwarta do połowy października. Coroczne wystawy mają zawsze tytuł "Bieszczadzkie zadumania".

"Ta największa w Bieszczadach galeria swoją oficjalną działalność wystawienniczą rozpoczęła w 1978 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora domu kultury Andrzeja Potockiego. Pierwsza wystawa twórców bieszczadzkich w synagodze odbyła się w 1977 roku" - przypomniał Lipka.

Dodał, że powstanie galerii zbiegło się z powstaniem Bieszczadzkiej Grupy Twórców przy Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku i od tego czasu w Bieszczadzkiej Galerii Sztuki "Synagoga" cyklicznie, w okresie letnim, odbywają się wystawy twórców związanych z Bieszczadami i Beskidem Niskim.

"+Synagoga+ przyciąga turystów, którzy chcą obejrzeć historyczny budynek, jak też artystyczny kunszt" - ocenił Lipka.

Na początku działalności w galerii swoje prace wystawiało kilkunastu twórców. W tym roku swoje dzieła zaprezentowało w "Synagodze" ponad 80 artystów, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, z różnych dziedzin sztuki, w tym: malarstwa, rzeźby, rysunku, grafiki, ceramiki, fotografii, rękodzieła, biżuterii artystycznej.

"Tysiące prac, a w każdej bieszczadzka nuta, szczypta nostalgii, marzeń, wspomnień, przeżyć" - zachęcał Lipka.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie