Narodowe Centrum Kultury: wkrótce wystawa poświęcona Stanisławowi LemowiPAP - 03-08-2021 10:22


Stanisław Lem, patron 2021 roku, napisał takie dzieła, jak "Solaris" i "Bajki Robotów". Od 9 września będzie bohaterem kolejnej wystawy w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury.

"Któż z nas nie słyszał o Stanisławie Lemie? Wszyscy wiemy, że jest najbardziej znanym na świecie polskim pisarzem science fiction. Potrafimy wymienić jednym tchem takie dzieła jak +Bajki Robotów+ czy +Solaris+. Jednak kto z nas ostatnio czytał Lema?" - napisano na stronie NCK.

Podkreślono, że propozycja NCK, tzw. projekt "LEM", "jest dla wszystkich, którzy przyjemność obcowania z książkami Lema mają przed sobą, ale również tych, którzy czytali je już dawno i zechcą do nich wrócić".

Jak wyjaśniono, składa się on z wystawy planszowej pt. "LEM" promującej dzieła pisarza poprzez prace współczesnych artystów, "którzy specjalnie dla potrzeb tego projektu zinterpretowali plastycznie dziesięć książek Lema".

"W gronie twórców zainspirowanych literaturą Stanisława Lema znaleźli się: Jacek Ambrożewski, Katarzyna Bogucka, Robert Czajka, Tymek Jezierski, Weronika Lipniewska - Vera King, Karolina Lubaszko, Adela Madej, Łukasz Majewski - Tin Boy, Tomasz Opaliński i Urszula Palusińska" - czytamy na stronie NCK.

Jak zaznaczono, "drugą część ekspozycji stanowią wybrane kultowe grafiki Daniela Mroza, który przez lata współpracował z pisarzem, tworząc charakterystyczny czarno-biały kanon lemowskich postaci". "Dodatkowo grafiki opatrzone są kodami QR z linkami do audiobooków z wybranymi fragmentami powieści Lema, które można odsłuchać podczas oglądania wystawy" - wyjaśniono.

Poinformowano, że wystawa będzie dostępna w sieci do końca czerwca 2022 roku.

Wystawę w formie plenerowej będzie można również oglądać przed Kordegardą - Galerią Narodowego Centrum Kultury Ekspozycja od 9 do 30 września.

"Do twórczości Lema nawiązują też materiały edukacyjne dedykowane czterem grupom wiekowym - od przedszkolaków po seniorów dotykające wielkich lemowskich tematów: robotów i robotyki, kosmosu, kosmitów i w końcu biografii samego Mistrza" - napisano na stronie NCK.

Jak wyjaśniono, "materiały są publikowane w formie czterech autorskich scenariuszy z dedykowanymi kartami pracy, adresowane do edukatorów w bibliotekach, domach kultury, szkołach i przedszkolach, ale także do rodziców i dziadków do wspólnej aktywności".

NCK realizuje projekt "Lem" z okazji obchodów Roku Lema - "dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX w., którego powieści przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 mln egzemplarzy".

"Udostępnione w sieci na zasadzie wolnej licencji materiały edukacyjne to lemowskie kompendium dla wszystkich zainteresowanych osobą i spuścizną autora +Solaris+" - napisano na stronie NCK.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski