REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nie żyje architekt Jan Matkowski, jeden z projektantów wrocławskiego Solpola

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 15 gru 2022 09:50
Nie żyje architekt Jan Matkowski, jeden z projektantów wrocławskiego Solpola
Nie żyje architekt Jan Matkowski, jeden z projektantów wrocławskiego Solpola, fot. facebook

Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP poinformowała, że 11 grudnia 2022 r. odszedł architekt Jan Matkowski, projektant wielu wrocławskich budynków, m.in. kultowego Solpolu.

REKLAMA

Jan Matkowski był jednym z założycieli Izby Architektów RP., członkiem Komisji Kwalifikacyjnej DSOIA RP od początku jej powstania, w kilku kadencjach V-ce przewodniczącym OKK, a w V i VI kadencji jej przewodniczącym. Był także nauczycielem akademickim, biegłym sądowym. 

Zaprojektował wiele znanych obiektów we Wrocławiu, m.in. wyburzony jesienią tego roku kultowy dom handlowy Solpol.

Dom towarowy Solpol uznawano za postmodernistyczną ikonę. Budynek przy ulicy Świdnickiej we Wrocławiu zbudowano w latach 1992–1993 według projektu Studio Ar-5 prowadzonego wówczas przez Wojciecha Jarząbka. Wraz z Jarząbkiem w pracach projektowych uczestniczyli architekci: Paweł Jaszczuk, Jan Matkowski i Jacek Sroczyński. Projekt architektury wnętrz wykonali architekci Elżbieta i Leopold Chyczewscy. Projekt konstrukcji był natomiast dziełem inżynierów Zygmunta Piętki i Wojciecha Święcickiego. Obiekt wyburzono  jesienią 2022 r., co wywołało falę wielu protestów wśród mieszkańców i w środowisku architektonicznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie