×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Niedawno otwarty Mercure Katowice Centrum nagrodzony za ekologię

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 15 paź 2021 15:34
  • Aktualizacja: 15 paź 2021 15:35
Niedawno otwarty Mercure Katowice Centrum nagrodzony za ekologię
Nowo otwarty Mercure Katowice Centrum nagrodzony za ekologię. fot. materiały prasowe Accor
Niedawno otwarty Mercure Katowice Centrum nagrodzony za ekologię
Niedawno otwarty Mercure Katowice Centrum nagrodzony za ekologię

Mercure Katowice Centrum z nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. Hotel wyposażony jest w liczne proekologiczne rozwiązania, od zielonej fasady po materiały wykończeniowe z upcyclingu.

REKLAMA

  • Hotel Mercure Katowice Centrum otrzymał wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego Green Building Award 2021 jako budynek ekologiczny.
  • Centralnym elementem hotelu z portfolio Accor jest idea zrównoważonego rozwoju pod hasłem „Green & Clean”.
  • Hotel ma także certyfikat LEED na poziomie Platinum.

Mercure Katowice Centrum: zielona fasada i energia odnawialna

Zielona fasada Mercure Katowice Centrum od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem, jako symbol nowoczesnego oblicza miasta i przyszłości zrównoważonego hotelarstwa. Ten 18-metrowy obszar o powierzchni 260m2 to znacznie więcej niż dobrze widoczny zewnętrzny element filozofii „Green & Clean”. Naturalna zielona ściana jest wszechstronna. instalacja zawiera blisko 7 000 zakorzenionych w kieszeniach, które są nakładane na tekstylne panele wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Ogród wertykalny jest nawadniany wodą deszczową gromadzoną w piwnicy – ​​a prąd do nawadniania pochodzi z własnego sprzętu fotowoltaicznego budynku lub z systemu odzyskiwania energii w windach.

Przeczytaj także >> Wrocławskie biurowce Skanska z nagrodami za dostępność i ekologię

Umieszczona na dachu hotelu instalacja fotowoltaiczna gwarantuje blisko 31 000 kilowatogodzin (kWh) energii rocznie, co pozwala na oszczędność blisko 10 000 kg CO2 w perspektywie roku, odpowiadając emisji wychwyconej przez 342 drzewa. Z taką energią e-auto może przebyć ponad 200 000 kilometrów, czyli pięć razy wokół Ziemi. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, zrównoważone podejście widać także w wykorzystaniu energii wewnątrz hotelu. Przykładem jest przekształcanie energii wytwarzanej z ciepła wentylatorów wyciągowych w kuchni. Windy wyposażone są w system odzyskiwania energii, a energia produkowana przez gości hotelowych na ergometrach w siłowni jest wykorzystywana w innych częściach budynku – co stanowi dodatkową motywację dla entuzjastów sportu.

E-mobilność i upcycling

Mercure Katowice Centrum oferuje gościom stacje ładowania pojazdów w garażu podziemnym i na placu przed hotelem, zachęcając do korzystania z e-car sharingu jako przyjaznej dla środowiska alternatywy. Zrównoważone i ekologiczne rozwiązania i materiały współdziałają ze sobą w całym budynku. Ich lista obejmuje m.in. materiały pochodzące z recyklingu jak Econyl®, odtworzone włókno nylonowe wykonane z odpadów z tworzyw sztucznych i resztek tkanin pochodzących z oceanicznych składowisk odpadów i wysypisk śmieci.

Filc, korek i drewno z certyfikatem FSC jako ekologiczne materiały budowlane nie tylko zapewniają pełną identyfikowalność od produkcji do montażu, ale także tworzą pożądaną atmosferę dobrego samopoczucia dla gości. Hotel wykorzystuje także materiały z upcyclingu: front baru został zaprojektowany ze zużytych szklanych butelek, a stare rowery i lampy z tradycyjnego górnictwa węglowego otrzymały drugie życie jako elementy dekoracyjne.

Dzięki temu na każdym kroku podczas pobytu w hotelu goście dołączają do „Green & Clean”, filozofii działającej niczym styl życia. Talerze śniadaniowe w świadomie mniejszych rozmiarach mają pomóc ograniczyć marnowanie żywności, metalowe słomki do picia i unikanie plastikowych opakowań pomagają chronić środowisko. W potrawach serwowanych w restauracji dominują produkty regionalne od lokalnych, sprawdzonych dostawców.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie