Niezwykła wystawa w opolskim oddziale NBPPAP - 13-10-2020 15:16


W opolskim oddziale Narodowego Banku Polskiego otwarto wystawę z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność. Zaprezentowane eksponaty pochodzą m.in. z prywatnych zbiorów kolekcjonerskich.

Przed wejściem i w holu budynku można obejrzeć ekspozycję pamiątek związanych z 40. rocznicą utworzenia NSZZ Solidarność. Wśród eksponatów znajdują się archiwalne zdjęcia, ulotki i egzemplarze wydawnictw związkowych z epoki, udostępnione m.in. przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu.

"Wystawą chcemy upamiętnić wydarzenia sprzed 40 lat, które miały wpływ nie tylko na losy naszego kraju, ale stanowią ważną część historii całego świata. Oczywiście, nie zapominamy o tym, że jako bank mamy swój wkład w edukację historyczną np. poprzez emisje okolicznościowych monet, poświęconych wydarzeniom i osobom ważnym dla naszej państwowości i kultury. Stąd na wystawie są także monety nawiązujące do wydarzeń z sierpnia 1980 roku" - wyjaśnił prof. Paweł Frącz, dyrektor NBP w Opolu.

Ciekawym elementem wystawy są odznaki różnych oddziałów NSZZ Solidarność należące do prywatnego kolekcjonera i numizmatyka z Olesna, który udostępnił najciekawsze wpinki ze swojej kolekcji liczącej ponad czterysta egzemplarzy.

Wystawa będzie dostępna do końca października.