×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Noc Muzeów 2022 w Białymstoku. Wystawy, warsztaty, potańcówki i spacery

  • Autor: PAP
  • 12 maj 2022 14:12
Noc Muzeów 2022 w Białymstoku. Wystawy, warsztaty, potańcówki i spacery
fot. shutterstock

Europejska Noc Muzeów odbędzie się w tym roku w sobotę, 14 maja i przeciągnie się do niedzieli 15 maja. Co szykuje na Noc Muzeów Białystok? Specjalna ścieżka tematyczna zwiedzania Muzeum Pamięci Sybiru, otwarcie Parku Militarnego, ludowa potańcówka w skansenie, wernisaże, otwarte próby, warsztaty i mapping - znalazły się wśród propozycji.

REKLAMA

Europejska Noc Muzeów odbędzie się w tym roku w sobotę, 14 maja.

W Białymstoku najwcześniej, bo już o godz. 16 Noc Muzeów rozpocznie się w kilku instytucjach. Otwarty zostanie m.in. Park Militarny przy ul. Węglowej, gdzie będzie można oglądać ok. 40 sztuk różnego rodzaju ciężkiego sprzętu militarnego znajdującego się w zbiorach Muzeum Wojska w Białymstoku. Do parku sprzed siedziby muzeum w centrum miasta będą odjeżdżać specjalne autobusy. Zostanie też zorganizowany specjalny spacer z historykiem, który będzie prowadził od siedziby do parku militarnego.

Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało kilka atrakcji. Będzie można zwiedzić wystawę stałą specjalną ścieżką tematyczną "W sowieckim piekle", którą oprowadzi przewodnik. Ścieżka została przygotowana specjalnie na Noc Muzeów i będzie dostępna tylko tego dnia.

Muzeum także od soboty rozpocznie swój nowy cykl "Eksponat miesiąca", w ramach którego będzie prezentować obiekty ze swoich zbiorów. Jako pierwsze zostaną zaprezentowane obrazy autorstwa Alicji Romany Edwards. Płótna przedstawiają sybirackie doświadczenia autorki, która jako dziecko została deportowana ze swoją rodziną z okolic Lwowa do Kazachstanu.

Po zmroku na fasadzie budynku Muzeum Pamięci Sybiru odbędzie się mapping "Polski Sybir przez lata i pokolenia". "Wszyscy, którzy w czasie Nocy Muzeów będą przechodzić koło naszej placówki, zobaczą poruszającą animację o tym, czym był i jest dla pokoleń Polaków Sybir" - opisuje muzeum.

Pod hasłem "Bawimy się!" atrakcje na Noc Muzeów przygotowało Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku. Noc rozpocznie otwarcie przeniesionej do skansenu chałupy z Dąbrowy-Moczydeł, gdzie we wszystkich pomieszczeniach został odtworzony wystrój z lat międzywojennych, a wśród zgromadzonych tam przedmiotów wiele jest pamiątek należących do byłych właścicieli domu. W drewnianej chacie otwarta zostanie też nowa wystawa stała o tym, jak wyglądało życie dziecka na wsi w latach międzywojennych.

Wieczór zakończy potańcówka, do której oberki, walczyki i polki zagra kapela "Miód na serce". Tańce odbędą się na drewnianym podeście, a jeśli pogoda spłata figla - jak informuje muzeum - potańcówka odbędzie się w remizie.

Wernisaże wystaw przygotowało Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego. Jedna z ekspozycji "Bo przeszliście przez ogień i wodę..." została przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Nowicy i przedstawia prace ukraińskich malarzy ikonografów. "Prace zachwycają duchowym pięknem i przypominają, że w kraju ogarniętym wojną wciąż przebywają twórcy, których życie zostało na zawsze zmienione" - pisze muzeum.

Jedną z prezentowanych prac będzie ikona Ulyany Tomkiewicz "Czterdziestu męczenników z Sebasty", do której nawiązuje tytuł wystawy. Praca - jak informuje instytucja - powstała po wydarzeniach na Majdanie w 2014 roku.

Swoje propozycje na Noc Muzeów przygotowały nie tylko muzea. W Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się na dużej scenie otwarta próba generalna przed widowiskiem taneczno-wokalnym "Broadway Dance Club. Swoje podwoje tego dnia otworzy też m.in. Białostocki Teatr Lalek, gdzie będzie można oglądać lalki ze spektakli teatru. Natomiast w Białostockim Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie i warsztaty dla dzieci z Marcinem Kostrzyńskim autorem książek i kanału na platformie internetowej "Marcin z Lasu"

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie