×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Noc Muzeów w Krakowie: lista miejsc, które warto odwiedzić

  • Autor: PAP
  • 13 maj 2022 09:27
  • Aktualizacja: 13 maj 2022 09:28
Noc Muzeów w Krakowie: lista miejsc, które warto odwiedzić
Na zdjęciu Wawel, fot. Shutterstock / travellifestyle

Noc Muzeów w Krakowie odbędzie się w nocy z piątku na sobotę. W tegorocznej edycji udział weźmie aż 50 jednostek muzealnych.

REKLAMA

  • Ponad 50 jednostek muzealnych w Krakowie weźmie udział w wydarzeniach 18. Nocy Muzeów.
  • W stolicy Małopolski Noc Muzeów będzie trwać będzie wieczorem i nocą z piątku na sobotę.
  • Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem: „Moc Muzeów ‒ dla Ukrainy”.

Jak poinformowali organizatorzy Nocy Muzeów, w związku z hasłem przewodnim w programie wydarzenia, dostępnym także w ukraińskiej wersji językowej, znalazło wiele propozycji nawiązujących do niego, a w wybranych punktach zorganizowana zostanie zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ukrainy.

Krakowska Noc Muzeów realizowana jest od 2004 roku przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa i Stałą Konferencję Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego. Od początku przedsięwzięcie to organizowane jest w przededniu ogólnopolskiej Nocy Muzeów.

Jacek Górski, przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich i dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie podkreślił, że muzea są ważną częścią tkanki miejskiej stolicy Małopolski - szacuje się, że na terenie miasta znajduje się 113 punktów muzealnych, a co piaty bilet, sprzedany w polskich muzeach w okresie pandemii, był biletem do krakowskiego muzeum.

Jak oceniła dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK Katarzyna Olesiak, Krakowskie Noce Muzeów pomagają przybliżać i promować bogate zbiory lokalnych muzeów i galerii. "Ze względu na dogodne, wieczorno-nocne godziny, dla wielu osób to jedna z niewielu okazji na zapoznanie się z eksponatami i bogatą ofertą instytucji" - zaznaczyła.

Według niej Noc Muzeów "zamienia miasto w arenę wielkiego święta kultury i sztuki, przybliżając historię i dziedzictwo Krakowa, a także bogatą i różnorodną ofertę kulturalną miasta".

Noc Muzeów 2022: program

Program tegorocznej Nocy Muzeów obejmuje ekspozycje stałe i czasowe w placówkach muzealnych i miejscach na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Muzea i galerie organizują także warsztaty, specjalne spacery, koncerty, wydarzenia dla dzieci i młodzieży, prelekcje oraz pokazy filmowe. Zgodnie z hasłem przewodnim nie zabraknie też wątków ukraińskich.

Spotkanie inaugurujące tegoroczną Noc Muzeów odbędzie się w Muzeum Fotografii, które zaprasza do siedziby głównej przy ul. Rakowickiej 22A oraz do oddziałów MuFo Strzelnica (ul. Królowej Jadwigi 220) i MuFo Józefitów (ul. Józefitów 16). Oprócz zwiedzania m.in. wystawy głównej "Co robi zdjęcie?" zaplanowano także koncert zespołu kameralnego polsko-kraińskiej orkiestry. Grają w niej muzycy pochodzący m.in.: z Odessy, Kijowa, Lwowa i Charkowa, którzy w związku z wojną w Ukrainie emigrowali do Polski.

16 oddziałów Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzania po wystawach stałych (wybrane także w języku ukraińskim i angielskim), spacery tematyczne i na wydarzenia towarzyszące, wśród których m.in.: wieczór z bajkami, nauka śpiewania pieśni rycerskiej, rekonstrukcje kostiumologiczne, warsztaty koronki klockowej i nocny przejazd autokarem po Nowej Hucie. W sumie placówka ta przygotowała 74 wydarzenia.

Muzeum Inżynierii i Techniki pokaże mapping w ramach projektu "W LEMbiryncie przyszłości". Specjalna edycja pokazów na budynku historycznej zajezdni na Kazimierzu poświęcona będzie Stanisławowi Lemowi i jego krakowskim ścieżkom. Placówka zaprasza także na grę miejską "Śladem Polskich Wynalazków".

Międzynarodowe Centrum Kultury proponuje zajęcia integracyjne dla dzieci polskich i ukraińskich -"Pędzle i słówka" oraz spotkanie dla publiczności polskiej i ukraińskiej połączone z głośnym czytaniem książek w obu językach.

Zamek Królewski na Wawelu zaprosi na wystawę w Ogrodach Królewskich "Smoczy Ogród. Bronisław Chromy na Wawelu". Z kolei Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius zaprezentuje makatę buczacką z manufaktury działającej pod patronatem Potockich w Buczaczu na Ukrainie, a Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce ekspozycję w Zamku Żupnym oraz instalację światło i dźwięk.

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do Muzeum Książąt Czartoryskich na wykład Marii Molendy z Pracowni Rekonstrukcji Ubiorów Dawnych i Kostiumów Nomina Rosae zatytułowany "Tajemnicza suknia Cecylii - opowieść o modzie na dworze mediolańskim pod koniec XV wieku". Wykład będzie połączony z pokazem zrekonstruowanej sukni Cecylii Gallerani, kobiety uwiecznionej przez Leonardo da Vinci na portrecie "Dama z gronostajem".

W ogrodzie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego premierę spektaklu tanecznego "Emma" na podstawie powieści Jane Austen, w wykonaniu Teatru Tańca Terpsychora.

Muzeum Lotnictwa Polskiego pokaże m.in. odnowiony samolot Prząśniczka ‒ prezentowany po długich pracach warsztatowych, a także trzy nowe wystawy. Zaplanowana prelekcja "Nie tylko Ikar" będzie dotyczyć amatorskich konstrukcji lotniczych.

Wielki Finał Nocy Muzeów

Zwieńczeniem tegorocznej Nocy Muzeów w Krakowie będzie wypuszczenie w niebo fluorescencyjnych balonów w żółto-niebieskich barwach z przesłaniem pokoju i wsparcia dla przyjaciół z Ukrainy.

Jak przekazali organizatorzy, wydarzenie w Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie miało wymiar symboliczny - balony wzniosą się naddawnym lotniskiem wojskowym Rakowice-Czyżyny, jednym z najstarszych lotnisk w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austro-węgierskiej, a po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą niepodległej Polski.

Udział w większości wydarzeń jest bezpłatny lub za niewielką, symboliczną opłatą. Na niektóre punkty programu obowiązują wcześniejsze zapisy.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie