×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Noc Muzeów we Wrocławiu zapowiada się ciekawie. Aż 80 instytucji kultury weźmie udział w nocnym wydarzeniu

  • Autor: PAP
  • 08 maj 2022 13:46
Noc Muzeów we Wrocławiu zapowiada się ciekawie. Aż 80 instytucji kultury weźmie udział w nocnym wydarzeniu
fot. shutterstock

Już 14 maja br. odbędzie się Noc Muzeów. Niemal 80 wrocławskich instytucji kultury zapowiedziało swój udział w tegorocznej Nocy Muzeów. Zaplanowano łącznie ponad 100 wydarzeń, w tym wernisaże, warsztaty, wykłady oraz pokazy filmowe.

REKLAMA

Noc Muzeów we Wrocławiu organizowana jest od ponad 10 lat. Podczas pierwszej edycji w wydarzeniu udział wzięło 7 muzeów i 1 galeria. Przez lata formuła rozszerzała się, dołączały kolejne galerie, instytucje i domy kultury, kościoły różnych wyznań, kina i inne ciekawe miejsca, na co dzień niedostępne.

Jak poinformował PAP Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego wrocławskiego magistratu, w tegorocznej odsłonie Nocy Muzeów udział zapowiedziało prawie 80 instytucji. "Zaplanowano ponad 100 wydarzeń, w tym wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady, koncerty oraz specjalny program dla dzieci" - przekazał. Na wszystkie wydarzenia organizowane podczas imprezy wstęp jest bezpłatny, jednak do niektórych instytucji obowiązują wcześniejsze zapisy.

Myszko-Wolski zapowiedział, że w tym roku po raz pierwszy otworzy swoje podwoje Archiwum Państwowe we Wrocławiu, które wprowadzi odwiedzających w klimat wczesnego średniowiecza. "Ciekawostki i historie zbrodni roślinnych będzie można poznać podczas nocnej podróży z pochodniami i latarniami po alejkach Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Swoją historię, tajemnice i zakamarki odkryje przed nami zabytkowy budynek NOT. W Visitor Centre w Hali Stulecia będzie można obejrzeć interaktywną wystawę o historii kompleksu, na którą składają się dotykowe ekrany i mapy, a także dwie wirtualne wycieczki" - wyliczał.

W ramach Festiwalu Malarstwa organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych będzie można zobaczyć wystawy artystów związanych z uczelnią w sześciu przestrzeniach wystawienniczych. Tej nocy zwiedzający będą mogli także poznać nowe galerie sztuki na mapie Wrocławia, takie jak: Galeria Sztuka na Miejscu, Galeria Geppart, Galeria Fotografii ZPAF czy 66P Subiektywna Instytucja Kultury. Dla aktywnych zaplanowano natomiast rowerowy spacer śladami murali Out of Sth, przygotowany przez galerię Studio BWA Wrocław.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego udostępni odwiedzającym Aulę Leopoldyńską, która przez ostatnie dwa lata, ze względu na trwające prace konserwatorskie pozostawała zamknięta. Na entuzjastów militariów czekają atrakcje przygotowane na obrzeżach miasta przez: Muzeum Militarne, Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne czy Muzeum Wojsk Inżynieryjnych. Wodniaków i nie tylko zaprosi na swój pokład Odra Centrum oraz Muzeum Odry Fundacji Otwartego Muzeum Techniki.

W programie przewidziano także specjalne wydarzenia dla osób z Ukrainy. Centrum Historii Zajezdnia zorganizuje zwiedzanie tłumaczone na język ukraiński wystawy stałej "Wrocław 1945-2016" i ekspozycji czasowej "Machiny Leonardo da Vinci". Muzeum Współczesne Wrocław zaplanowało oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie Moniki Drożyńskiej pt. "Uwaga! Zły pies". W galerii FOTO-GEN zaprezentowana zostanie natomiast wystawa "War Diaries" - prezentująca prace artystów z Ukrainy.

Podczas Nocy Muzeów nie zabraknie także wydarzeń dedykowanych dzieciom - niektóre warsztaty i zajęcia rozpoczną się już wczesnym popołudniem. Specjalny program dla dzieci przygotowały Muzeum Geologiczne, Muzeum Poczty, Muzeum Współczesne Wrocław, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Pana Tadeusza czy MovieGate.

Podobnie jak w ubiegłych latach, podczas Nocy Muzeów uruchomione zostaną specjalne, bezpłatne linie komunikacji zbiorowej obsługiwane zabytkowym taborem.

Szczegółowy program wydarzenia, lista instytucji oraz rozkład jazdy dostępne są na stronie www.wroclaw.pl/noc-muzeow.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie