REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 13 paź 2021 16:22
Nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Kolaż wybranych prac. fot. Mirosław Łanowiecki, Muzeum Architektury we Wrocławiu

22 października w Muzeum Architektury we Wrocławiu ruszy nowa wystawa, „Czasoprzestrzeń Zbioru”. Projekt odnosi się do kolekcji sztuki współczesnej, będącej częścią zbiorów MA.

REKLAMA

  • Wystawa „Czasoprzestrzeń Zbioru” to projekt odnoszący się do kolekcji sztuki współczesnej, będącej częścią zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu.
  • Licząca dziś blisko 1100 obiektów kolekcja powstawała w oparciu o przekonanie o podobieństwach i wzajemnym oddziaływaniu sztuk wizualnych i architektury.
  • Wystawa „Czasoprzestrzeń Zbioru” będzie pierwszą po niemal dwudziestu latach prezentacją części kolekcji sztuki współczesnej ze zbiorów własnych Muzeum Architektury.

 

Przy tworzeniu wystawy wybierano głównie prace o charakterze „racjonalnym”, oparte na kryteriach zbliżonych do metod postępowania w naukach ścisłych, a formalnie mieszczące się przede wszystkim w obrębie nurtu abstrakcji geometrycznej.

Przeczytaj także >> Oskar Zięta i Szymon Brodziak ze wspólną wystawą

Pierwsza taka wystawa od prawie 20 lat

Wystawa „Czasoprzestrzeń Zbioru” będzie pierwszą po niemal dwudziestu latach prezentacją części kolekcji sztuki współczesnej ze zbiorów własnych Muzeum Architektury. Forma jej aranżacji oraz wybór pokazywanych dzieł nawiązywać będą do eksponowanej w 1977 roku wystawy „Współczesna plastyka związana z architekturą”, która była zaczątkiem stałej ekspozycji sztuki w Muzeum Architektury, prezentowanej do końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Tytułowa Czasoprzestrzeń Zbioru jest więc zarówno próbą rekonstrukcji sposobu myślenia o powiązaniach sztuki i architektury, jak i okazją do jej reinterpretacji współcześnie. Służy również wyznaczeniu perspektyw rozbudowania zbioru o nowe obiekty w przyszłości.

Ideą wystawy zrealizowanej w 1977 roku była prezentacja obiektów, będących wyrazem aktualnych poszukiwań dotyczących kształtowania przestrzeni, harmonii i właściwości fizykalnych barw, optyki światła, kinetyki rytmów i proporcji kształtów.

Planowana na jesień 2021 ekspozycja „Czasoprzestrzeń Zbioru”, odwołując się do założeń „Współczesnej plastyki związanej z architekturą”, zestawiać będzie kilkadziesiąt najbardziej reprezentatywnych obiektów wybranych ze zbiorów, wśród których znajdą się prace autorstwa m.in. Marii Jaremy, Henryka Stażewskiego, Zofii Artymowskiej, Kajetana Sosnowskiego, Wandy Gołkowskiej czy Ryszarda Winiarskiego, które stanowić będą egzemplifikację tropów i idei składających się na genezę i historię powstawania całej kolekcji.

Kuratorka: Małgorzata Devosges-Cuber
Identyfikacja wizualna: Feliks Marciniak
Producenci wystawy: Michał Duda i Wiktoria Litwinowicz
Aranżacja: BudCud

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 22 października 2021 r. o godzinie 18.00

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie