Nowe wiaty przystankowe w BiałymstokuUM Białystok - 22-01-2021 16:34


Osiemdziesiąt nowych wiat przystankowych, wyposażonych w oświetlenie LED i ławeczki, pojawiło się w Białymstoku. Zastąpiły zniszczone wiaty o konstrukcji stalowej. Część postawiono w miejscach, gdzie dotychczas takiego zadaszenia nie było.

Zakończyła się dostawa i montaż 80 wiat przystankowych na terenie miasta. Nowe zadaszenia, poprawiające komfort oczekiwania na autobusy komunikacji miejskiej, pojawiły się m.in. na ulicach: Mikołaja Kopernika, Produkcyjnej, gen. Władysława Sikorskiego, Towarowej, Zielonogórskiej, Zwycięstwa, Zwierzynieckiej, 11 Listopada, Al. Solidarności. Część z nich postawiono w nowych miejscach (gdzie dotychczas nie było wiaty), a część zastąpiła zniszczone już wiaty o konstrukcji stalowej. Montaż 7 wiat czteromodułowych, 29 dwumodułowych i 44 trzymodułowych zrealizowano w ramach programu „Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku”. Koszt tej inwestycji to ponad 2,5 mln zł.

– Nowe wiaty są wyposażone w oświetlenie ledowe i ławeczki. Zapewnią pasażerom białostockiej komunikacji miejskiej komfort oczekiwania na autobusy – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

Wszystkie wiaty posiadają konstrukcję aluminiową, a wzorem plastycznym odpowiadają już istniejącym w przestrzeni miasta. Są czerwone, a ich ściany – dla bezpieczeństwa korzystających – wykonane są z szyb ze szkła klejonego. Wiaty wyposażone są także w gabloty informacyjne.

Eliza Bilewicz-Roszkowska