REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Obrazy - ikony Wojciecha Fangora

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 maj 2018 10:56
Obrazy - ikony Wojciecha Fangora
Obrazy - ikony Wojciecha Fangora fot. mat. prasowe
Obrazy - ikony Wojciecha Fangora
Obrazy - ikony Wojciecha Fangora
Obrazy - ikony Wojciecha Fangora
Obrazy - ikony Wojciecha Fangora
Obrazy - ikony Wojciecha Fangora
Obrazy - ikony Wojciecha Fangora
Obrazy - ikony Wojciecha Fangora

Obrazy - ikony jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystów, Wojciecha Fangora, zostaną zaprezentowane w przestrzeni 42 piętra warszawskiego apartamentowca Cosmopolitan.

REKLAMA

Wystawę zatytułowaną „FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną” zorganizowano w 60. rocznicę powstania przełomowej instalacji artysty „Studium Przestrzeni”. Prezentacja obrazów pochodzących z prywatnego zbioru Jankilevitsch Collection to kolejna wystawa, z których słynie 42 piętro Cosmopolitan. Obrazy będzie można oglądać od 26 maja.

Na wystawie zaprezentowane zostaną głównie obrazy z lat 60. i 70., czyli najważniejszego okresu twórczości Wojciecha Fangora, w których powstawały wielobarwne, abstrakcyjne kompozycje budowane z okręgów, fal oraz amorficznych kształtów. Idea, która przyświecała organizatorom wystawy, to pokazanie dzieł artysty w sposób, w jaki on sam chciał je prezentować. Obrazy nawiążą dialog z otaczającą je przestrzenią, także tą, widzianą z okien 42 piętra Cosmopolitan.

- Ideą Wojciecha Fangora, którą w pełni wyraził w Studium Przestrzeni, było stworzenie obszaru wzajemnie przenikających się energii płócien. Obrazy prezentowane bez ram, ustawione prostopadle do siebie, wchodziły w interakcję ze sobą nawzajem, ale i z widzem, który wkraczając w obręb dzieła sztuki, stawał się jego integralną częścią. Nasza ekspozycja nawiąże do tego przełomowego kroku artysty sprzed 60 lat – mówi kuratorka wystawy Katarzyna Wąs.

Wojciech Fangor, to obok Magdaleny Abakanowicz, Romana Opałki i Tadeusza Kantora, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. Jest uznawany za twórcę „polskiej szkoły plakatu”, był także autorem pierwszej na świecie instalacji przestrzennej zatytułowanej „Studium Przestrzeni” przygotowanej wraz ze Stanisławem Zamecznikiem. Drogę do oszałamiającej kariery otworzyła mu słynna wystawa z 1965 roku – „Responsive Eye" w nowojorskiej MoMA. Pięć lat później artysta – jako jedyny dotychczas Polak – miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Zaprezentował na niej 37 prac będących rozwinięciem jego poszukiwań w obrębie sztuki minimal. W Polsce jego dzieła są obecnie niesłychanie popularne, cieszą się również wielkim zainteresowaniem kolekcjonerów na rynkach światowych. W ubiegłym roku ceny jego 4 dzieł przekroczyły poziom 1 miliona złotych. Ostatnim najważniejszym dziełem artysty był projekt wejść oraz identyfikacja 7 stacji dla II linii metra warszawskiego.

Niezwykła wystawa obrazów Wojciecha Fangora, to kolejny element konsekwentnie realizowanej strategii Tacit Investment, który w 3 lata przeobraził Cosmopolitan w miejsce najlepsze do życia, tętniące kulturą i sztuką. Liczne koncerty, spotkania i wyjątkowe wystawy, zgromadziły w sumie kilkunastotysięczną publiczność. To tutaj można było podziwiać wystawę niezwykle rzadko prezentowanych obrazów Meli Muter, twórczość Ryszarda Horowitza, czy Wisławy Szymborskiej, albo posłuchać koncertów Radzimira Dębskiego (JIMKA), Anny Marii Jopek, czy Tomasza Stańko.

- Kultura i sztuka na wysokim poziomie – podobnie jak dobra architektura – bronią się same. W Cosmopolitan połączyliśmy oba światy, stawiając na dialog wyjątkowego budynku z niebanalnym otoczeniem. Cosmopolitan dzięki swojej architekturze, doskonale wkomponował się w okolicę, a my potrafimy wykorzystać jego wyjątkową lokalizację. Wierzymy, że kultura i sztuka powinna być łatwo dostępna, stąd pomysł na serię spektakularnych wydarzeń, jak wystawa najsłynniejszych obrazów Wojciecha Fangora. Taka kolekcja nie jest dostępna w żadnej z prywatnych galerii, a u nas będzie można podziwiać dzieła artysty, w niepowtarzalnej przestrzeni 42 piętra Cosmopolitan, z niezapomnianą panoramą Warszawy w tle – mówi Karolina Kaim, prezes Tacit Investment.

 Wystawie towarzyszy premiera albumu Wojciecha Fangora „Color and Space” przygotowanego przez wydawnictwo Skira. To pierwsza, międzynarodowa publikacja o artyście. Uroczystą premierę i spotkanie z autorką książki Magdaleną Dąbrowski, zaplanowano w warszawskiej Desie Unicum 16 maja.

- Książka "Wojciech Fangor: Color and Space" ma na celu zaprezentowanie jego wyjątkowych osiągnięć anglojęzycznej publiczności na całym świecie. Podczas swojego długiego i twórczego życia, Fangor tworzył innowacyjne dzieła z użyciem wielu środków wyrazu: malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby i konstrukcji przestrzennych, przy wykorzystaniu otoczenia. Jego artystyczne rozwiązania i eksperymentowanie, zawsze prezentowały oryginalność, niezależność myśli, indywidualizm i pionierskiego ducha. Te elementy były wyraźnie widoczne w jego wystawach, niezależnie od wykorzystanego medium czy okresu twórczego – mówi Magdalena Dąbrowski, była kurator MoMA NY, obecnie konsultantka sztuki i autorka najnowszego albumu o Wojciechu Fangorze.

Obrazy Wojciecha Fangora będzie można podziwiać na 42 piętrze Cosmopolitan od 26 maja do 1 lipca w każdą sobotę i niedzielę między godz. 14 a 19. Wstęp bezpłatny.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie