×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Obrazy przedstawiające polskie zabytki na wystawie w kopalni w Wieliczce

  • Autor: PAP
  • 29 lis 2021 12:14
Obrazy przedstawiające polskie zabytki na wystawie w kopalni w Wieliczce
Ponad 100 prac malarskich znajdzie się na podziemnej wystawie „Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na Liście UNESCO”, którą od środy udostępni Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. fot. Shutterstock

Od środy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka udostępni wystawę malarstwa zatytułowaną „Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na Liście UNESCO”.

REKLAMA

  • Ponad 100 prac malarskich znajdzie się na podziemnej wystawie „Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na Liście UNESCO”, którą od środy udostępni Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
  • Wystawa "Wieliczka i Malbork - śladami zabytków na Liście UNESCO" znajduje się na poziomie III kopalni. Czynna będzie do końca marca.
  • Obrazy powstały podczas Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych.

We wrześniu plener ten odbył się po raz 21. w Wieliczce, Malborku i Kwidzynie. Brało w nim udział 40 artystów z różnych stron Polski. Ich zadaniem było namalowanie zamku krzyżackiego w Malborku i zamku w Kwidzynie. Twórcy zastosowali następujące techniki: olej, akwarela, pastel, sepia i rysunek.

"Radosne i wielobarwne obrazy pokazują zarówno ogólne widoki zamków, jak i ich fragmenty, architekturę wnętrz, miejsca sakralne a nawet detale takie jak: pieczęcie, motywy dekoracyjne kafli i posadzek. Na niektórych pracach pojawiły się postacie w historycznych strojach" - czytamy w opisie ekspozycji, przesłanym PAP przez organizatorów.

Zamek w Malborku zaliczany jest do najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie. W 1997 r. trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wystawa "Wieliczka i Malbork - śladami zabytków na Liście UNESCO" znajduje się na poziomie III kopalni. Czynna będzie do końca marca.

Organizatorem projektu jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie i Muzeum Zamkowym w Malborku.

W poprzednich latach uczestnicy plenerowego cyklu "Zabytki na Liście UNESCO" malowali: kopalnie soli w Wieliczce i Bochni oraz Zamek Żupny w Wieliczce, Stare Miasto w Krakowie i Zamościu, manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, drewniane kościoły południowej Małopolski w Binarowej i Sękowej, Halę Stulecia we Wrocławiu oraz cerkwie w Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych. Wyjechali też na Słowację, gdzie malowali zespół miejski Bardejowa oraz historyczne miasto Bańska Szczawnica i jego zabytki techniki.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ dki/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie