×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Okiem kamery. Włochy to nie tylko smaczne jedzenie, wysublimowany design i Fiat 500

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 20 wrz 2018 12:00
  • Aktualizacja: 20 wrz 2018 12:01
Okiem kamery. Włochy to nie tylko smaczne jedzenie, wysublimowany design i Fiat 500
Plewiński na Bankowym 1_Lavenderia Italiana fot. mat. prasowe

Włochy. Wielu kojarzą się ze świetnym jedzeniem, kunsztem smaku, wysublimowanym gustem i Fiatem 500. Wielu na myśl o Włoszech przychodzi jednak do głowy pranie. Zawieszone na sznurkach ubrania to przecież nieodłączny element włoskiego krajobrazu. Odwiedź wystawę na warszawskim Placu Bankowym 1 w dniach 23 września – 7 października br. i przenieś się na włoską promenadę!

REKLAMA

Sznury pełne bielizny wiszą zarówno na polach w Toskanii, jak i w kamienicach w centrum miasta. W czym tkwi sekret i fenomen włoskiego prania? Wywieszone na sznurkach ubrania kojarzą się najczęściej z naturalnością i otwartością. Esencję słonecznej Italii postanowili pokazać Plac Bankowy 1 i restauracja Otto Pompieri organizując wystawę najpiękniejszych włoskich kadrów Wojciecha Plewińskiego.

Wystawa Lavanderia Italiana – Włoskie Pranie, to efekt wyjazdu fotografa do Włoch w 1957 roku. Ten cykl fantastycznych zdjęć z Wenecji, Rzymu, Florencji, Capri i wielu innych pięknych miejsc w bezpośredni sposób nawiązuje do prania. Zdjęcia wydrukowane są na płótnach i zawieszone na sznurkach, można je więc dotykać jak również przechadzać się między nimi.

Sznury prania, z wybranymi 70 zdjęciami, zawisną w miejscu unikatowym w skali miasta – na dziedzińcu Placu Bankowego 1. Tę wyjątkową przestrzeń wewnątrz ekskluzywnego biurowca usytuowanego w sercu Warszawy zaprojektował bowiem Allan Starski, znany hollywoodzki scenograf, zdobywca Oskara za scenografię do „Listy Schindlera”.

Zgodnie z zamysłem artysty, dziedziniec Placu Bankowego 1 stanowi otwartą, dostępną dla przechodniów strefę miejską. Szeroka, otwarta brama zatrzymująca większość miejskiego zgiełku, czyni to miejsce idealnym tłem dla wystawy – ustronnym i klimatycznym, a jednocześnie centralnie zlokalizowanym na planie tętniącego życiem miasta.

Idealnym uzupełnieniem wystawy jest również restauracja, która mieści się na dziedzińcu. Otto Pompieri powstała z miłości do Włoch, włoskiego jedzenia, autentycznych smaków, najwyższej jakości produktów i wszem obecnej włoskiej prostoty.

Podczas wystawy fotografii prezentujących historię i krajobrazy Włoch nie może zabraknąć także Grupy Fiat Chrysler Automobiles (FCA) – partnera wydarzenia – której model Fiat 500 w zeszłym roku obchodził swoje 60. urodziny. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję ujrzeć kultowego Fiata 500, którego pierwszy egzemplarz wyprodukowano we Włoszech właśnie w 1957 roku.

Zdjęcia artysty z jego wyjazdu do Włoch będzie można oglądać na Placu Bankowym 1 przez dwa tygodnie począwszy od 23 września do 7 października. Wystawa ma szczególne znaczenie, ponieważ w br. autor – Wojciech Plewiński - kończy 90 lat! Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie